BIST 11.210
DOLAR 33,03
EURO 36,00
ALTIN 2.551,24
HABER /  GÜNCEL

Vedat Türkali şiirleri ölüm nedeni eşi ve çocukları kimdir

Vedat Türkali kimdir? Türk edebiyatının önemli isimlerinden Vedat Türkali'nin hastalığı neydi, neden öldü? Vedat Türkali'nin hayatı ile ilgili bilinmeyenler internethaber.com'da.

Abone ol

Vedat Türkali kimdir, aslen nerelidir? Türk edebiyatının önemli yazarlarından senarist, şair ve romancı Vedat Türkali bu sabah 97 yaşında hayatını kaybetti.

97 yaşındaki Türkali, rahatsızlığı nedeniyle 27 Ağustos cumartesi günü Yalova Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Kızı Deniz Türkali, Twitter hesabından "Babamı Vedat Türkali'yi kaybettik" açıklamasıyla acı haberi duyurdu.

Türkali’nin doktoru Özgür Akın Oto, ünlü yazarın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Vedat Türkali (d. 13 Mayıs 1919, Samsun-29 Ağustos 2016 Yalova) yazılarında kullandığı ismidir. Asıl adı Abdulkadir Pirhasan'dır.

Senarist, şair ve romancı olan Türkali, liseyi Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlenmiştir.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır.

Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965'te yönetmenliği denemiştir.

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır.

Mihri Belli'nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP'nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP'dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır.

Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babası, Deniz Türkali'nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini'nin dedesidir.

Vedat Türkali'nin kızı oyuncu Deniz Türkali
Vedat Türkali'nin oğlu yönetmen yönetmen Barış Pirhasan
Vedat Türkali'nin torunu sanatçı Zeynep Casalini