BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  GÜNCEL

Cerablus'ta öldürülenler PKK'lı çıktı

Türkiye'nin Cerablus'taki DEAŞ hedeflerine yönelik başlatılan operasyonda, ikazlara uymayan PYD'lilerden etkisiz hale getirilen iki kişinin PKK'lı olduğu öğrenildi.

Abone ol

TSK'nın Cerablus'ta dün PYD/PKK hedeflerine yönelik operasyonunda öldürülen YPG'lilerin üzerindeki kimlikler bir yalanı daha ortaya çıkardı. PYD'lilerin söylenenin aksine Suriyeli muhalifler değil Türkiye'den bölgeye giden teröristler olduğu belirtildi.

Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde “Fırat Kalkanı Operasyonu”na katılan TSK tanklarına dün akşam ağır silahlarla saldırılması üzerine Türk savaş uçakları PYD/PKK hedeflerini vurmuştu.

Hava saldırısının ardından Amarne köyünün güneyinde PYD hedeflerinin kullanılmaz hale geldiği gözlendi. AA'nın geçtiği habere göre PYD'lilerin üzerlerinde silah ve mühimmatların yanısıra örgüte ait dokümanlar bulundu. Bulunan eşyalar arasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a ait kitaplar da var. Bazı YPG'lilerin Türkiye'den gittiği görüldü. Bulunanlar arasında Cizre doğumlu ve kod adı “Eylem Botan” (18) ile Şırnak doğumlu kod adı Berçem Siperte olan iki kadın PYD'linin kimlikleri de var. Hava saldırısında teröristlere ait birçok araç da tahrip oldu.

TSK'dan yapılan açıklamada, bölgedeki hava saldırısında 25 PKK/PYD militanın etkisiz hale getirildiği ve terörist gruplarca kullanıldığı tespit edilen 5 binanın imha edildiği bildirilmişti.