BIST 8.000
DOLAR 27,12
EURO 28,88
ALTIN 1.677,62
HABER /  DÜNYA

ÖSO'nun yeni hedefi o kent

Fırat Kalkanı operasyonunda TSK’nın desteğiyle Cerablus’u IŞİD’ten alan ÖSO’nun bundan sonraki hedefinin YPG'nin elindeki Menbiç olduğu öne sürüldü.

Abone ol

IŞİD hedefiyle başlayan Fırat Kalkanı operasyonunda PKK'nın uzantısı PYD/YPG ile mücadele de ağırlık kazanıyor. Cerablus'tan bir sonraki hedef Menbiç.

HEDEF MENBİÇ

Hürriyet gazetesinin "Hedef Menbiç" başlıklı haberinde önemli ayrıntılar aktarılıyor,

YPG Menbiç’ten ayrılmadığı takdirde, ÖSO güçlerinin bu kasabayı ele geçirmek için ilerleyişini sürdürmesi bekleniyor. Türk askeri kaynaklar ÖSO’nun Menbiç’e ilerleyişiyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmadı.

Türkiye daha önce ABD’ye ve diğer koalisyon güçlerine, Menbiç’i ele geçiren Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ana bileşinini oluşturan YPG’nin bölgeden çekilmesi ve Menbiç’in eskiden olduğu gibi tüm etnik grupların birlikte yaşadığı kasabaya dönmesi şartından vazgeçmeyeceğini bildirmişti.

TÜRKMEN KOMUTAN: ‘BİRKAÇ GÜNDE İNŞALLAH’

ÖSO birlikleri içinde yer alan Sultan Murad Tugayı’nın komutanı Albay Ahmed Osman, hedeflerinin, PYD/YPD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindeki Menbiç’i almak olduğunu söyledi. Osman, Menbiç’i hedef seçmelerinin nedeninin YPG’nin kenti boşaltmak yerine pozisyonlarını güçlendirmesi olduğunu belirtti. Ahmed Osman, Menbiç’i kaç günde alacaklarını düşündüğü sorusuna ise “İnşallah birkaç günde” cevabını verdi. Suriye ordusundan ayrılmış bir albay olan ÖSO komutanı, İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, ÖSO’nun ‘kesinlikle Menbiç’e doğru gittiğini’ söyledi.

NEDEN ÖNEMLİ

TÜRKİYE sınırına yaklaşık 40 km uzaklıkta olan Menbiç’i SDG, 12 Ağustos’ta IŞİD’in elinden almıştı. Bu operasyon ABD’nin büyük desteğini almıştı. Menbiç IŞİD’in, Rakka ve Deyr ez Zor’a da militan akışını sağladığı yerdi. Menbiç, PYD açısından da Kobani ve Cezire kantonlarıyla Afrin kantonunun birleştirilmesi için önemli bir konuma sahip.