BIST 8.055
DOLAR 28,91
EURO 31,49
ALTIN 1.893,35
HABER /  GÜNCEL

Vedat Işıkhan kimdir, aslen nereli? Vedat Işıkhan yaşı kaç, kiminle evli?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. 2 bakan hariç tüm bakanlar koltuk değiştirdi. Yeni kabinede dikkat çeken isimlerden biri de Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan oldu. Kürt asıllı olan Vedat Işıkhan aslen Mardin Artuklu doğumlu ve 57 yaşında. Halen Hacettepe Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapan Vedat Işıkhan kiminle evli, eşi kimdir?

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Haziran cumartesi günü Meclis'te yemi etti ve yeni kabinesini duyurdu. Kabinede 2 kişi hariç tüm isimler değişti. Yeni kabinenin en dikkat çeken isimlerinden biri de Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan oldu. Hacettepe Üniversitesi mezunu olan Vedat Işıkhan, aslen Mardin Artuklu doğumlu ve şu anda 57 yaşında. 

Vedat Işıkhan kimdir?

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1966’da Mardin Artuklu'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğimini İzmir'de tamamlayan Vedat Işıkhan Hacettepe Üniversitesi sosyal hizmet alanında lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük süreçlerini tamamladı. Halen Hacettepe Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapmaktadır.

Vedat Işıkhan, Hacettepe Üniversitesi Aile Hizmetleri Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Akademik yaşamında uzmanlaştığı önemli alanlar; çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliği, işçi hakları, çocuk işçiliği ile mücadele, sosyal politikalar, sosyal sorunlar, sosyal hizmet, sosyal güvenlik, sosyal yardımlar, dezavantajlı gruplar, endüstri ilişkileri, sendikalar, aktif yaşlanma, yaşlı bakım sigortası ve emeklilik sonrası sorunlar yer almaktadır.

2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Hükümet Programı kapsamında hayata geçirdiği Aile Sosyal Destek Programı'nın (ASDEP) ilk saha çalışmasında ASDEP Genel Koordinatörü olarak görev yapmış ve programın icra edilmesinde rol almıştır.

2015-2018 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığı'nda akademik danışmanlık görevini yürüttü. 8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyeliği'ne ve 17 Aralık 2021'de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği'ne atandı. Çok iyi düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Fransızca ve Arapça bilmekte olan Işıkhan evli ve 3 çocuk babasıdır.