HABER /  SAĞLIK

Uzmanlardan tatilcilere güneşlenme uyarısı! İnme ile karşı karşıya kalabilirsiniz

Yaşlıların ve daha önce inme geçirmiş hastaların güneşlenirken risk altında olduğunu vurgulayan Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, önemli uyarılarda bulundu.

Abone ol

Yazın uzun süre plajda güneşlenenler, sıcak havada aşırı fiziksel aktivitede bulunanlar inme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu konuda özellikle yaşlılar ve daha önce inme geçirenler yazın sıcak havada dışarıda aşırı fiziksel aktivitede kaçınmalı.

Aşırı sıcakta uzun süre güneşte kalmak, hekimin önerdiği diyet ve ilaç programına uymamak inme hastalarının tekrar felç geçirmesine neden olabilir.

Yourucu fiziksel aktivitelerden kaçının
Uzman Dr. Emre Çevik de, yaz sıcaklarının tetiklediği nörolojik hastalıklarla ilgili bilgiler verdi. Yaz mevsiminde aşırı sıcaklarda yorucu fiziksel aktivitelerde bulunmaktan kaçınılması gerektiğini vurgulayan şu ifadelerde bulundu:

“Yazın günün en sıcak saatlerinde uzun süre güneşte kalmak, hekimin önerdiği diyet ve ilaç programına uymamak inme hastalarının tekrar felç geçirmesine sebep olabilir. Özellikle ileri yaştakiler ve daha önce inme geçirmiş hastalar sıcak havalarda sıvı kaybını önlemelidir. Bu kişilerin bulunduğu ortamların kesinlikle sıcak olmaması gerekir. Öğle sıcağında güneşlenmekten, egzersiz ve efor gerektiren spor faaliyetlerinden uzak durmalıdırlar”

tatil

İnmenin risk faktörleri
İnme için risk faktörleri arasında obezite, diyabet ve tansiyonun önde geldiğini belirten Uzm. Dr. Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnme riskini tetikleyen tansiyonun iyi ve düzenli bir şekilde kontrolü, hem damar tıkanıklığına bağlı hem de beyin kanaması ile ilişkili olan inmeden korunmada çok önemli rol oynamaktadır. Ani gelişen konuşamama, anlamama, kol ve bacakta güçsüzlük, görme kaybı, dengesizlik gibi bulgular inme belirtisi olabilir. İnme sadece ileri yaştakileri değil gençleri de etkileyebilmektedir. Dünya genelinde her 6 kişiden biri, hayatının herhangi bir evresinde inme açısından risk altındadır”

tatil

Beyin kanaması tehlikesine dikkat 
Aşırı sıcak havalar tansiyon yüksekliğine sebep olabileceği için özellikle tansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Çevik, şöyle devam etti:

“Ani tansiyon yüksekliği beyin kanamalarını tetikleyebilir. Bu nedenle direkt olarak güneşe maruz kalınmamalıdır. Yazın sıcak günlerde aç kalmamaya ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Gün içinde su ihtiyacı mutlak suretle giderilmeli ve doktorun verdiği tansiyon ilaçları düzenli olarak alınmalıdır” 

ÖNCEKİ HABERLER
Milli Eğitim Bakanı Selçuk gençlik kampında öğrencilerle buluştu
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken erken seçim çıkışı
Giresun'da feci kaza! Ölüler var
Radja Nainggolan, Caglari'ye geriye döndü
Şaka değil gerçek! O ülkede dilenmek artık paralı! Lisans gerekiyor 8 kişi aldı
'Çav Bella' çalınması olayında tutuklanan Banu Özdemir'e tahliye
Yorumlar