BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  SAĞLIK

Uzmanı uyardı! Hamileler dikkat... Skolyoz gebelikte artıyor

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Aydoğan, halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen ve genellikle çocuklarda görülen skolyozun hamilelik döneminde daha çok artığını açıkladı.

Abone ol

Skolyozun önden arkaya doğru bakıldığında asimetrik durum ile eğriliğin aile ve kişi tarafından fark edilebildiğini belirten Emsey Hospital ileri Omurga Cerrahi Ünitesi Başkanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Aydoğan, skolyozun oluşma sebeplerinin farklı nedenlere dayandığının altını çizdi. Prof. Dr. Aydoğan, "Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda hamilelik sürecinde bu eğrilik yılda 2 dereceye kadar çıkabiliyor. Bu durumda 13 yaşında 40 derece eğikliğe sahip bir çocuk 50 yaşına geldiğinde 90 derece skolyoza sahip bir kişi oluyor" dedi.

Prof. Dr. Aydoğan, "Anne karnından itibaren, kas hastalığı veya sinirsel hastalıklar gibi faktörler tüm skolyoz vakalarının yüzde 15’ni kapsamaktadır. Skolyozun yüzde 85’nin ise sebebi bilinmemektedir. Başlama yaşları göz önünde tutulduğunda 10 yaşından önce başlayana 'erken', 10 yaşından sonra başlayanlara ise ‘geç’ skolyoz adını veriyoruz. En sık görülen şekli ergenlik döneminde görülen sebebi bilinmeyen skolyozdur. Kız çocukları için 9-11 yaş, erkek çocukları içinse 12-14 yaş arasında görülmektedir” diye konuştu.

Genellikle eğrilik hastaya sırtından bakıldığında fark edilebildiği gibi özellikle bel bölgesine yerleşen eğrilikler daha dikkatli muayene gerektirmekte diyen Prof. Dr. Aydoğan, "Ebeveynler çocuklarında gördükleri omuz asimetrisi kürek kemiklerinin çıkık olması, kalçanın bir tarafının yüksekte durması veya daha belirgin olması. Her iki tarafta kollar ve gövde arası mesafenin eşit olmaması. Çocukların kalçalarından 10 derece öne eğildiklerinde kaburganın bir tarafa daha yüksek ve çıkıntılı durduğunu gördüklerinde skolyoz olabileceğini akıllarına getirmeli ve bir hekime başvurmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Fiziksel muayene önemli"

Skolyoz teşhisinde öncelikle hastanın fizik muayenesinin yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Aydoğan, “Hastanın muayene bulguları değerlendirildikten sonra, hastaya ayakta önden ve yandan röntgen çekilir. Radyolojik değerlendirme sırasında hastalar mümkün olduğunca dik durmalı, dizleri düz, ayakları bitişik olmasına dikkat edilir. Eğer hastanın bacak uzunluk farkı varsa kısa tarafta ayağın altına uygun bir yükseklik konulabilir. Ayakta duramayan hastalarda, desteksiz oturma pozisyonunda grafi çekilebilir. Omurganın yana eğilme grafileri yalnızca ameliyat öncesi esnekliğinin değerlendirilmesi için çekilir. Bu radyografiler aynı zamanda kaynama seviyelerinin belirlenmesine de yardımcı olur” diye konuştu.

"Akciğer fonksiyonlarında bozulmaya sebebiyet veriyor"

Skolyozun tedavi edilmediği takdirde ve 70 derece eğriliğin üzerindeyse iler ki yaşlarda  akciğer ve kalp fonksiyonlarının etkilenmesine, efor kapasitesinin düşmesine sebebiyet verebildiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Aydoğan, “Sırt bölgesi skolyoz eğriliklerinde 40 derecenin üzerinde tedavi edilmediği takdirde yılda 1 derece, bel bölgesi eğriliklerde o bölgede hareket daha yoğun yaşandığı için 35 derecelik eğrilikler yılda yarım veya 1 derece ilerleyebiliyor. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda hamilelik sürecinde bu eğrilik yılda 2 dereceye kadar çıkabiliyor. Bu durumda 13 yaşında 40 derece eğikliğe sahip bir çocuk 50 yaşına geldiğinde 90 derece skolyoza sahip bir kişi oluyor” dedi.

"Eğrilik derecesi tedavi için önemli"

20 derece skolyozu olan bir hastaya cerrahi müdahale yapılmadan gözlem altında tutulduğunu belirten Prof. Dr. Aydoğan, “20-45 derece eğikliğe sahip hastalar kişiye özel hazırlanmış korse tedavisine alınarak süreci takip ediliyor. 45 derecenin üzerinde eğikliğe sahip hastalarda cerrahi yöntem gündeme gelmektedir” diye konuştu.

"Füzyon cerrahisi kireçlenmeye sebebiyet veriyor"

Skolyoz tedavilerinde ilk uygulanan yöntemlerin başında füzyon cerrahisinin yer aldığını aktaran Prof. Dr. Aydoğan, “Omurganın eğriliğine katılan omurları cerrahi manevra ile düzletip, tüm omurları birbirine kaynatma yöntemine denilen füzyon cerrahisi ile kişi profesyonel olmamakla birlikte spor yapabilmekte ve ilerleyen yaşlarda skolyozun tekrar etme gibi bir durumu yaşanmamaktadır. Füzyonlu cerrahide eğriliği oluşturan omurgaların üzeri tamamen açılıyor, kaslar omurların üzerinden sıyrılıyor omurganın pedükül denilen kısımlarından vidalar yerleştiriliyor ve bu vidalar üzerine konulan çubuklar sayesinde yana olan eğrilik düz hale getiriliyor. Ancak bel bölgesine yapılan füzyon cerrahisi 20-25 yıl sonrasında bölgenin hareketli olması sebebiyle erken kireçlenmeye sebebiyet verebilmekte ve ek ameliyat gereksinimi oluşabilmektedir” ifadelerini kullandı.

İpli skolyoz ile hareket özgürlügü kazanılıyor


Türkiye’de birkaç yıldır uygulanan iple gerdirme yöntemiyle omurga sabitlenmeye gerek kalmadan eğriliğin düzeltildiğini dile getiren Prof. Dr. Aydoğan, “Hatta hasta büyüdükçe tedrici olarak düzelmesini sağlamaktadır. Kısacası füzyonlu yöntemin dezavantajı olan hareketin ortadan kaldırılması ve büyümenin durdurulması gibi dezavantajları gerdirme yöntemiyle tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntem ile çocuklarda büyüme boy uzaması gibi durumlar engellenmemiş olmaktadır. Füzyon cerrahisinde yaşanılan kısıtlamalar, ipli skolyoz yöntemiyle tamamen ortadan kalkmış oluyor. Torokoskopik yöntemle koltuk altından açılan üç küçük deliklerden omurgaya vidalar yerleştirildikten sonra bir iple omurganın ön tarafı gerdirilerek düzelme elde ediliyor. Bu sayede daha az kanamalı daha az cerrahi insizyon ve daha az ağrı ile kişi büyüdükçe eğrilik düzelmesi sağlanıyor” dedi.

İpli skolyoz için uygun hastalar

Omurga esnekliğini kaybetmiş hastalarda füzyonlu cerrahinin uygun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydoğan, esnekliği olan ve büyümekte olan çocukların ipli skolyoz ameliyatına uygun olduğunu ve 8 yaşından küçük çocukların omurga gövdesinin küçük olması bunun yanında büyüme potansiyellerinin çok fazla olması nedeniyle henüz uygun olmadıklarının altını çizerek bu hastalarda korse ile takip yada hızlı ilerleyen bir skolyoz varsa büyümeye yardımcı yöntemlerle cerrahi yapılması gerektiğini belirtti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan besinler hangileri!
Foto Galeri Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan besinler hangileri! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Şenol Güneş: Hikayemizi mutlulukla bitireceğiz
Şenol Güneş: Hikayemizi mutlulukla bitireceğiz
Yenikapı'ya çekilen Mercedes'i kullanan CHP'li Hüseyin Aksu'dan açıklama
Yenikapı'ya çekilen Mercedes'i kullanan CHP'li Hüseyin Aksu'dan açıklama
İstanbul'da cami açılışı! Erdoğan'dan son dakika açıklamalar
İstanbul'da cami açılışı! Erdoğan'dan son dakika açıklamalar
Susamam sözleri! Sanışer'in Susamam Rap şarkısının sözlerinin tamamı
Susamam sözleri! Sanışer'in Susamam Rap şarkısının sözlerinin tamamı
2019 anasınıfı öğrenci ihtiyaç listesi neler lazım tam liste
2019 anasınıfı öğrenci ihtiyaç listesi neler lazım tam liste
Ali Babacan'ın partisi kurulmadan dağılıyor mu? Alçı bomba kulisi patlattı
Ali Babacan'ın partisi kurulmadan dağılıyor mu? Alçı bomba kulisi patlattı
Nihat Özdemir: İstanbul'a dönüş zamanı gelmişti
Nihat Özdemir: İstanbul'a dönüş zamanı gelmişti
Fatih Terim'e verilen ceza sonrası TFF Başkan Vekili Bahçıvan'dan tepki
Fatih Terim'e verilen ceza sonrası TFF Başkan Vekili Bahçıvan'dan tepki
Tüm çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatında tavan fiyat belli oldu
Tüm çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatında tavan fiyat belli oldu
MEB e okul VBS girişi nasıl yapılır 2019 e okul girişi
MEB e okul VBS girişi nasıl yapılır 2019 e okul girişi