BIST 1.569
DOLAR 7,40
EURO 8,96
ALTIN 444,04
HABER /  YEREL

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu milli elektrikli tren testi için tarih verdi

Anadolu Ajansı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli elektrikli trenin ray ve yol testlerine 30 Ağustos'ta başlayacaklarını belirterek, yıl bitmemeden yolcu taşımaya başlanacağını söyledi.

Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli elektrikli trenin üretildiği Adapazarı’ndaki Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) fabrikasını ziyaret etti. TÜVASAŞ Genel Müdürü İlhami Kocaarslan'dan brifing alan Bakan Karaismailoğlu, milli elektrikli treni inceledi.

Bakan Karaismailoğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, yerli ve milli trenin son aşamalarına şahitlik ettiklerini kaydederek, ''İnşallah en kısa zamanda raylara indirip, testlere başlayarak yolcu taşıyacağız. Proje kapsamında ilk alt yapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama tesisleri 2019 yılında devreye alındı. Milli elektrikli tren setlerimizin işletme hızı 160 kilometre. Ayrıca saatte 225 kilometre hıza ulaşabilecek ve vatandaşa konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak yerli hızlı tren için çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Ar-Ge’deki genç arkadaşlarımız bu konuya odaklandılar. Tedarikçilerimiz yerlidir. Milli trenimiz, sanayimizin gelişmesinde lokomotif görevi üstlenmiştir'' dedi.

Testler başlıyor

29 Haziran’da fabrika testlerinin ardından 30 Ağustos’ta ray ve yol testlerinin yapılmaya başlanacağını açıklayan Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

''Yerli milli tren projemiz, markalaşma ve ihraç etme hedeflerimizin en önemlilerindendir. Kara, hava, deniz yollarımızla birlikte ulaşım notlarıyla bizlere hedef gösteren, yüreklendiren, desteklerini bizden hiç ayırmayan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Milli tren için çalışan herkese teşekkür ediyorum, bize bu milli gururu yaşattılar. İnşallah 29 Haziran’da tekrar buraya geleceğiz, arkadaşlarımız ile fabrika testlerine başlayacağız. Bunun devamında 30 Ağustos’ta bir tören yapıp, ray testlerine ve yol testlerini yapmaya başlayacağız. Akabinde de bu yıl içerisinde de işletmeye alıp, yolcu taşımaya başlayacağız.''

ÖNCEKİ HABERLER
Balıkesir'de iki mahallenin gençleri arasında silahlı çatışma: 2 ölü 8 yaralı
Kastamonu Valiliğinden 'maske' uyarısı
Ankara'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda Irak uyruklu 8 kişi yakalandı
LGS ve YKS için sınav kaygısını azaltacak öneriler
Tekirdağ’da korkunç görüntüler: Kavgaya otomobil de karıştı
Bursa'ya giriş çıkış yasaklandı kaç gün Bursa'ya giriş çıkış yasak
AstraZeneca'nın üreteceği koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu maliyetine satılacak
Fenerbahçe Juan Jesus transferini bitirdi
Rize başkanı Hasan Kartal'dan olay sözler: Allah'ın sopası yok hak yerini buldu
Real Madrid Eibar'ı 3 golle geçti
Yorumlar