BIST 10.754
DOLAR 32,83
EURO 35,12
ALTIN 2.461,51
HABER /  DÜNYA

Türkleri canavar gösteren kitap

Yunanistan'da Türk imajı değiştirilecek mi? Yunan Ulusal Eğitim Konseyi Başkanı'ndan oyumlu sinyaller geldi.

Abone ol

Yunan Ulusal Eğitim Konseyi Başkanı, "İlkokul kitaplarında Türkleri kötü ve canavar gibi gösteren ifadelerin değiştirilmesi gerekir" dedi.

Yunanistan'da ilkokul 6. sınıfta (Yunan ilk okulları 6 sınıftan oluşuyor) gelecek yıldan itibaren okutulacak olan tarih kitaplarından Türkleri ve Osmanlıları "kötü ve canavar" olarak gösteren bölümlerin çıkarılacak. Ülkedeki aşırı milliyetçilerin ve kilisenin şiddetli tepkisine rağmen Türkleri ve Osmanlıları "kötü, baskıcı ve zalim" olarak gösteren mantığın değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Yunan Ulusal Eğitim Konseyi Başkanı Prof. Thanos Veremis, "Yunanlıların da 1821 'deki özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi savaşı sırasında ve Yunan ordusunun Anadolu seferinde karşı hunharlıklar yaptığını" belirtti.

KARŞILIKLI KIYIM YAPILDI
Veremis, Elewftherostypos gazetesine verdiği demecinde Türkleri ve Osmanlıları sürekli itham etmenin doğru bir yaklaşım olmadığını; Türkleri sürekli kötü ve canavar olarak göstermenin mantıksız olduğunu " belirtirken Yunan ordusunun 1919 yıllarında Anadolu seferinde ilerlerken de "Büyük kıyımlar yaptığına; dolayısıyla bunun faturasının aynı şekilde ödendiğine" dikkati çekti.. Veremis örneğin Yunanlıların 1821 ayaklanmasında Osmanlı yönetimi altındaki Mora yarımadasında ayaklanırken "Tripolis kentinde taş taş üstüne bırakmadıklarını" söyledi. "Tarih kitaplarının her defasında yeniden yazılabileceğini" belirten Veremis, "Şiddet elbette de tarihin bir parçasıdır. Ancak, şiddet olaylarını sürekli ön plana çıkartmanın ve bunları sıcak tutarak anlatmanın da bir anlamı yoktur. Okul kitaplarının hedefi bu değildir olmamalıdır" görüşünü savundu.

YAZARI KARŞI ÇIKTI
Öte yandan ilk okulda okutulacak olan yeni tarih kitabının yazarı Selanik Üniversitesi Tarih Profesörü Maria Repusi, aşırı milliyetçilerin ve kilise çevrelerinin gösterdikleri tepkilere rağmen "akademisyenlerin bazı hatırlatmaları dışında kitapta hiçbir değişiklik yapılmayacağını; yeni mantığın değiştirilmeyeceğini" açıkladı.

Stelyo Berberakis-Sabah