BIST 1.441
DOLAR 8,25
EURO 10,04
ALTIN 487,39
HABER /  SAĞLIK

Türkiye'ye ulaştı! BioNTech aşısı ilk öğretmenlere uygulanacak

Koronavirüs kabusu sürürken, tüm dünyada aşılama işlemleri devam ediyor. Uygulamaların sürdürüldüğü Türkiye'ye önceki gece 1 milyon 500 bin Pfizer-BioNTech aşısı ulaştı. Pfizer-BioNTech aşısı öncelikli olarak öğretmenlere uygulanacak.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı, gece yarısı itibarıyla toplam 14 milyon 393 bin 682 kişinin aşılandığını açıkladı. Bu kişilerin 8 milyon 184 bin 924’ü birinci dozu, 6 milyon 208 bin 758’i ise ikinci dozu vuruldu. Bir süredir yavaş giden aşılama nedeniyle eleştirilen Bakanlık, Türkiye’ye ulaşan 1 milyon 500 bin Pfizer-BioNTech aşısı ve peyderpey gelmeye devam eden Çin aşısı ile aşılamaları hızlandıracak.

Öğretmen, asker, polis...

Gelen her aşı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’na sevk ediliyor ve bu aşıların 14 gün süren analiz süreçleri başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından, BioNTech aşısının geçen hafta 5 bin 800 doz test edilmek (güvenlik testi) üzere Türkiye’ye geldiğini, bir hafta sonra ise birer gün arayla 750 bin ve 700 bin olmak üzere 1.5 milyon doz kullanıma hazır aşı getirildiğini açıklamıştı. Aşı uygulanacak gruplarda öğretmenler, asker, polis, kritik görevlerde çalışanlar, zabıta, Adalet Bakanlığı çalışanları bulunuyor. 2’nci aşama A grubu olan bu kişilerin aşılanmasına yavaş yavaş başlanacağı öğrenildi. 60-64 yaş, yani 2’nci aşama B grubu aşılama da önümüzdeki haftalarda başlayacak.

İlk kez Türkiye’de

Hürriyet'te yer alan habere göre ABD’li Pfizer ile başında Türk bilim insanı Uğur Şahin’in olduğu Alman BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı, Türkiye’de ilk defa kullanılacak. Aşı, saklama koşulları uygun olan merkezlerde (-70 saklama olanağı olan) uygulanacak. Aşılama, Çin aşısında olduğu gibi, iki doz şeklinde 28 gün arayla yapılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Barış Pınarı bölgesinde 5 terörist öldürüldü! Milli Savunma Bakanlığı açıkladı
Şehirlerarası otobüste muavin maske uyarısı yaptı yolcu boğazına yapıştı
Olgun Peker'in yeğeni Sedat Aydın intihar etti! 9 mermi ve 1 mektup...
Dünya 1 saatliğine kararacak! 27 Mart'ta gerçekleşecek
Hollanda'yı deviren Türkiye, ikinci maçında Norveç karşısında
Resmi Gazete'de yayımlandı! BDDK 12 idari personel alacak
Japonya'da eşinin cansız bedenini evde saklayan kadın böyle savundu
Savcı Özlem Salkım'ı kim vurdu? 4 kamu görevlisi gözaltında
Makineden ses gelmeye başladı! Kapağı açınca aile şok oldu
Bartın'da işçi servisi devrildi! 11 yaralı var
Yorumlar 1 yorum