BIST 8.288
DOLAR 27,46
EURO 29,17
ALTIN 1.652,28
HABER /  SPOR

Türkiyenin başı FIFAyla dertte

Türkiye'nin başı FIFA ile dertte. Türkiye 84 dosyayla, en çok ihtilaf dosyası bulunan ülke oldu.

Abone ol

Futbol Extra dergisinin mart sayısında yer alan haberde, Türkiye'nin Şubat 2007 tarihi itibariyle FIFA'da en çok dosyası bulununan ülke olduğu belirtildi. Turkcell Süper Lig kulüplerinin yanı sıra, ikinci ve üçüncü lig kulüplerinin de FIFA'da ihtilaf dosyalarının bulunması dikkat çekti.

Derginin haberine göre, Şubat 2007 tarihi itibariyle FIFA'da 7'şer dosyası bulunan Beşiktaş ve Fenerbahçe başı çekiyor. Genel toplamda Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor arasında, FIFA Disiplin Kurulu'na en çok sevk edilen kulübün Galatasaray olduğu ifade edilen haberde, Trabzonspor'un ikinci, Beşiktaş'ın üçüncü, Fenerbahçe'nin de dördüncü sırada yer aldığı belirtildi.

FIFA'nın, ihtilaf dosyaları konusundaki en ağır faturaları Türk takımlarına karşı çıkardığına dikkat çekilen haberde, Beşiktaş Kulübü'nün eski İspanyol teknik direktörü Vicente Del Bosque ile arasındaki ihtilafla ilgili, Futbol Federasyonu'nun gaf yaparak, yetkileri olmadığı halde önce yönetim kurulunun, sonra da tahkim kurulunun siyah-beyazlı kulübün lehine aldığı kararların, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nce (CAS) geçerli sayılmadığı iddia edildi.

Haberde ayrıca federasyonun, kulüplerin çok sayıda ihtilaflı dosyası olması nedeniyle iki yıl önce İsviçre'de bir merkez tahsis etme girişiminde bulunduğu, FIFA'ya üye 207 ülke arasında İsviçre'de bürosu olan bir başka ülke bulunmadığı belirtildi.