BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  SAĞLIK

Türkiye'deki koronavirüs hastaları da renk değiştirecek mi? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

ÇİN'de koronavirüsü yenen iki doktor renk değiştirmiş ve olay olmuştu. Türkiye'de tedavi görüp iyileşen hastalar da renk değiştirecek mi sorusunun cevabı merak edilirken, Bilim Kurul Üyesi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Hasan Tezer, renk değişikliğinin nedenini açıkladı.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Çin'de koronavirüs tedavisi gören 2 doktorun ten renginin değişmesiyle ilgili konuştu. "Koronavirüs yoğun bakıma girdiğinizde tüm sisteminizi etkileyebiliyor" diyen Tezer, "Bu bağlamda belki de o kişilerin karaciğer fonksiyonuna eklendiği için safra birikimine bağlı cilt renklerinde değişiklik olmuş olabilir" dedi. 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs salgının ne zaman biteceğine dair öngörüde bulunmanın çok zor olduğunu belirterek, "Türkiye’de gelen son rakamlar iyi bir yönde gittiğimizi gösteriyor. Ancak bunu tarih olarak açıklamak için şuan çok daha erken. Sadece söyleyebileceğimiz şu ki bu hafta ve haftaya da bu şekilde gidersek Mayıs'ın ilk günlerinden itibaren rakamların daha da azalacağını belki de Mayıs'ın sonuna doğru rahatlayabileceğimizi söyleyebiliriz" diye konuştu.

"Rehavete kapılmamamız gerektiğinin altını tekrar çizmek istiyorum" diyen Hasan Tezer, "En ufak bir rehavete kapılma 10 gün sonra ikinci dalgalanma şeklinde karşımıza çıkacaktır" uyarısı yaptı. 

'Denize girmememiz için bir sebep olmayacak'

Prof. Dr. Tezer, önümüzdeki yaz aylarının geçtiğimiz yaz aylarına göre daha durağan geçeceğinin altını çizerek, "Koronavirüs havuzlarda insandan insana bulaşmıyor ki zaten bu virüs doğada da çok uzun süre kalabilen bir virüs değil. Özellikle havuz gibi klorlu yerlerde de virüsün öleceğini biliyoruz. Sosyal mesafemizi koruduğumuz müddetçe, kalabalık halde bulunmadığımız sürece denize girmememiz için bir sebep olmayacaktır'' dedi. 

'Virüs dünyada doygunluğa ulaşmadı'

Prof. Dr. Tezer, hastalığın dünyadaki seyrine ilişkin de "Dünyada bugün itibarıyla 2.5 milyon kişinin enfekte olduğunu ve birçok insanın öldüğünü biliyoruz. Dünyada aslında birçok ülke yavaş yavaş normal hayatına dönüyor; ama bu virüs tüm dünyada doygunluğuna şuan ulaşmamış durumda. Bu doygunluğa ulaşmadığı sürece de Dünya Sağlık Örgütü de temkinli davranıyor" dedi.

Çin'deki hastalar neden renk değiştirdi?

Wuhan'da 2 Çinli doktorun cildinin ciddi koronavirüs enfeksiyonlarından kaynaklanan karaciğer hasarından sonra önemli ölçüde koyu renge bürünmesine ilişkin Prof. Dr. Tezer, "Koronavirüs sonuç itibarıyla öncelikle yoğun bakıma girdiğinizde tüm sisteminizi etkileyebiliyor. Bu durumda da kalp, böbrek gibi tüm sisteminize etki edebiliyor. Bu bağlamda belki de o kişilerin karaciğer fonksiyonuna eklendiği için safra birikimine bağlı cilt renklerinde değişiklik olmuş olabilir" diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Koronavirüsü yenen iki doktor renk değiştirdi! Dünya şokta tüm hastalarda olacak mı
Foto Galeri Koronavirüsü yenen iki doktor renk değiştirdi! Dünya şokta tüm hastalarda olacak mı Galeriye Gözat