BIST 4.910
DOLAR 19,03
EURO 20,50
ALTIN 1.203,03
HABER /  SAĞLIK

 Türkiye’de 3 binde bir görülüyor! Doğum sonrası bebeğin iki dişi olduğu öğrenildi

İSTANBUL'da yaşayan Zeynep-Murat Özcan çiftinin ikinci kızları Ecrin bebek de ablası Dilşah gibi dişli dünyaya geldi.

Abone ol

13 Temmuz'da, ikinci doğumunu gerçekleştiren Zeynep Özcan, normal geçen doğum sürecinin ardından hiç şaşırmadığı bir görüntüyle karşılaştı. Dünyaya gelen Ecrin bebeğin, kendisinde ve ilk kızında olduğu gibi alt iki dişiyle dünyaya geldiğini fark etti. Ecrin bebeğin sağlıklı gelişimi için dişleri çekildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı Mine Başıbüyük, doğumda ve öncesinde bir anormallik yaşanmadığını, kontrollerde ağızda mukoza içinde altta sallanan 2 dişi fark ettiklerini belirtti. 

 Türkiye’de 3 binde bir
Çekilmesi gereken bu dişlerin emme sırasında anneye zarar verebileceğini ya da kökü olmadığı için ciğerlere kaçabileceğini aktaran Başıbüyük, "Türkiye'de yaklaşık 3 binde bir bebekte bu durumla karşılaşılıyor. Ancak bu bebeğimizin ekstra durumu var. Ablasında, annesinde ve halasında da dişle beraber doğum öyküleri bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Dişleri çeken kulak burun boğaz hastalıkları bölümünden Op. Dr. Servet Karaca ise "Ben daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Küçük bir müdahaleyle birkaç saniye içinde dişleri çıkardık. Böylece bebeği büyük risklerden kurtardık. Çekilen dişlerin yerine ileride yenileri çıkacak, korkulacak bir şey yok." değerlendirmesinde bulundu.

Ailemde tek bende vardı
Anne Zeynep Özcan ise ilk çocuğu Dilşah'ı 9 yıl önce dişli bir şekilde dünyaya getirdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Ben dişli doğduğum için garipsemedim ancak eşime garip geldi. İkinci çocuğum da altta iki dişiyle dünyaya geldi. Sonuçta biz alışkınız. Doğumdan önce ne büyük kızım ne de küçük kızımdaki dişlerden haberimiz vardı.

Benim dişlerim bir sene kalmış ve kendiliğinden düşmüş. Ama kızlarımızın dişleri yeni sistemde doktorların kontrolünde çekildi. Ailemde tek bende vardı, erkek kardeşimde diş yoktu. Şimdi kızlarımla bu silsile olarak devam ediyor."