BIST 1.424
DOLAR 8,32
EURO 10,03
ALTIN 480,21
HABER /  GÜNCEL

Kimler kurban kesmekle yükümlü Diyanet kurban açıklaması

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık satışları da başladı. Müslümanlar için farklı bir öneme sahip olan dini bayram Kurban Bayramı'nda kimler kurban kesmekle yükümlü, kimlerin kurban kesmesi gerekir Diyanet ne diyor?

Abone ol

Kimler kurban kesmekle yükümlü, kimlerin kurban kesmesi gerekir araştırmaları başladı. Kurban bayramına artık sayılı günler kaldı. 11 Ağustos pazar günü Kurban bayramı başlayacak ve binlerce müslüman kurban kesecek. Peki kimler kurban kesemez, borcu olan kurban kesebilir mi işte cevabı...

Kurban kesmenin önemi: İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde mevcut olan kurban ibadeti İslam'da şekil ve amaç yönüyle önemli farklılıklar arz eder. Kur'an'da Hz. Âdem'in iki oğlunun Allah'a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur.

Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

ÖNCEKİ HABERLER
Dünyada bir ilk! Sıvı soğutmalı SSD üretildi bir devir sona eriyor
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Beşiktaş'ta Enzo Roco sakatlandı
Patrice Evra, son noktayı koydu
Borcu olan kurban kesebilir mi Diyanet cevabı ne diyor?
İzmir'de CHP'li başkanlar olay oldu AK Partili Hamza Dağ tepki gösterdi
Atiba'dan Beşiktaş'a kötü haber
Bayramda oteller doldu taştı! Turizmciler bayram ediyor
Muhammed Elneny'nin evinde ceset bulundu
Mustafa Cengiz: Luyindama’nın bonservisini aldık
Yorumlar