BIST 7.728
DOLAR 28,98
EURO 31,18
ALTIN 1.849,59
HABER /  POLİTİKA

Türbanlının hakkı engelleniyor

AK Parti Milletvekili Üskül, türbanlı öğrencilerin hakkının yendiğini söyledi

Abone ol

TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, türbanlı öğrencilerin öğrenim hakkının, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararlar çerçevesinde şu anda üniversiteler tarafından engellendiğini söyledi.

Üskül, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Mersin'de, parti teşkilatını ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM'deki insan hakları çalışmalarına değinen Üskül, bazı kız öğrencilerin öğrenim hakkını kullanamamasının söz konusu olduğunu anlattı.

Öğrenim hakkı ve ihlallerin sadece türbandan ibaret olmadığına işaret eden Üskül "Üniversite öğrencileri ile ilgili çok fazla sorun var. Bunların tamamı dün yapılan toplantıda dile getirildi. Bunların bir tanesi de türban. Türbanlı öğrencilerin öğrenim hakkı, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM'in verdiği kararlar çerçevesinde şu anda üniversitelerimiz tarafından engelleniyor. Ama burada bir insan hakkı ihlali olduğu ortada. Bunun da çözüme kavuşturulması gerekir" dedi.