BIST 1.540
DOLAR 7,41
EURO 9,00
ALTIN 442,08
HABER /  DÜNYA

Trump'tan seçim sonrası verdiği ilk mülakatta çok tartışılacak sözler

Anadolu Ajansı

Seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını FOX News kanalına veren ABD Başkanı Donald Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum." dedi.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını FOX News kanalına verdi. 3 Kasım'da yapılan 59. Başkanlık seçimlerinde Demokratların posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir şekilde hile yaptığını savunan Trump, "Bu konudaki fikrimi değiştiremezsiniz, 6 ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı" ifadelerini kullandı.

Trump, seçimlere ilişkin çeşitli mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden şikayet ederek, özellikle Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarına ilişkin davaya atıfta bulundu. Trump, "Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkemenin bunu kabul etmesi gerekir" diye konuştu. Ellerinde delil niteliğinde yüzlerce ifade olduğunu dile getiren Trump, bu delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü.

Trump ayrıca ülkedeki seçim usulsüzlüklerine bir noktada Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) dahil olması gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

3 Kasım seçim sonuçlarına Cumhuriyetçilerin itiraz etmemesi durumunda bundan sonra Beyaz Saray'a Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesinin çok zor olacağını dile getiren Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum" dedi.

Trump, bazı yabancı liderlerin kendisini arayıp seçim sonuçlarına ilişkin desteklerini ifade ettiğini söyledi. Donald Trump, bu liderlerin ABD'deki 3 Kasım seçimlerinin gördükleri en berbat seçim olduğunu söylediklerini de ileri sürdü.

Biden'a yetki verildi

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçim sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken; hafta başında Genel Hizmetler İdaresi, Joe Biden'a 'başkanlık geçiş yetkilerini' verdiğini açıklamıştı.

Mevcut seçim sonuçlarına göre; Demokrat aday Biden, 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken; Trump ise 232 delegede kalmış ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini ilan etmişti.

Son olarak Pennsylvania'daki temyiz mahkemesi, Trump'ın avukatlarının seçim sonuçlarının tescil edilmemesi yönündeki başvurusunu reddetmişti. Trump da davayı ABD Yüksek Mahkemesine taşıyacağını açıklamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe, 2020'de yenilmezlik serilerini kaybetti
Rıdvan Dilmen: Fenerbahçe mahalle takımı gibiydi
Şanlıurfa Siverek'te akrabalar arasındaki arazi kavgasında kan aktı
Adana Seyhan'da iki kardeş kavgada yaralandı
Ermenistan'da Nikol Paşinyan'a istifa baskısı
Türkiye'den Çin'e 6 milyar dolar ihracat hedefi
Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'dan kritik Türkiye mesajı
Erol Bulut: Hatalarımızdan ders çıkaracağız
Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye cevap: Algı değil olgu
Beşiktaş, Sergen Yalçın'la Fenerbahçe'nin Kadıköy kalesini yıktı
Yorumlar 25 yorum