BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov 'daha tehlikeli' deyip iPhone'u hedef aldı

WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini 8 Şubat tarihinde zorunlu olarak kullanıcılara kabul ettirmeye çalışması sonrası birçok kullanıcı veri gizliliği konusunda endişede bulurken Telegram'ın kurucusu Pavel Durov yaptığı Apple açıklamasıyla olay oldu.

Abone ol

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kararı sonrası WhatsApp kullanıcılarının bir kısmı farklı mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Bu uygulamalardan biri Pavel Durov'un kurucularından biri olduğu Telegram oldu. Telegram'ın kurucusu Pavel Durov ise yaptığı bir açıklama ile farklı bir noktaya değindi. Pavel Durov, kanalı üzerinden ABD'de Başkan Donald Trump destekçilerinin kullandığı Parler uygulamasının Apple ve Google tarafından engellemesiyle başlayan tartışmada yaşanan engellemeyi değerlendirdi. 

Durov Apple ve Google'ın özgürlük açısından Twitter'dan çok daha büyük bir sorun teşkil ettiğini söyleyerek, ''Apple bu iki siteden daha tehlikeli, zira uygulamalara erişiminizi tamamen engelleyebilir.'' ifadelerini kullandı. Durov'un bu noktada çağrısı ise Android'e geçme konusunda oldu. Durov'a göre Android'e geçmek birçok kullanıcının haberleşme özgürlüğünü koruması yönünde bir adım.

ABD'de ne olmuştu?
ABD'de Trump yandaşlarının, Cumhuriyetçi Partililerin ve muhafazakarların sıklıkla kullandığı Parler uygulaması Apple ve Google'ın hedefi haline gelmişti. İki firma, iOS ve Android uygulama mağazaları App Store ve Google Play Store'dan söz konusu Parler uygulamasını kaldırmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Devlet Bahçeli yine 'HDP kapatılsın' dedi Kılıçdaroğlu'na 'sözde cumhurbaşkanı' tepkisi
Seçim öncesi Facebook o ülkede hükümet yetkililerinin hesaplarını kapattı
HES kodu İstanbulkart eşleştirme yapma ekranı-2021 nasıl yapılır?
Moskova'da Dağlık Karabağ zirvesi! Putin, Aliyev ve Paşinyan toplandı
Gaziantep'in ilk hoca adayı Aykut Kocaman
Antalya'da küçük kızın annesi Melek İpek'e o cümlesi: Yaşasın artık dayak yemeyeceğiz
Fenerbahçe’de Jose Sosa’nın sözleşmesi feshedildi mi
Türkiye'nin en yaşlı şehri Sinop'tan örnek koronavirüs tablosu
3 banka iş birliği yaptı! Türkiye genelinde 12 bin ATM ücretsiz kullanılabilecek
Kocaeli'de pandemi onları da vurdu! İthalat durdu fiyatı yüzde 170 arttı
Yorumlar 1 yorum