BIST 1.096
DOLAR 7,67
EURO 8,98
ALTIN 469,17
HABER /  GÜNCEL

TCDD tartışmalı konuya nokta koydu: Söğütlüçeşme AVM olmayacak

TCDD Genel Müdürlüğü, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu üzerinde yapılması planlanan projeyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada, projenin alışveriş merkezi (AVM) olmadığı vurgulandı.

Abone ol

Açıklamada, kurum tarafından projelendirilen ve ruhsat onay süreci devam eden projenin, alışveriş merkezi (AVM) olmadığının altı çizildi.

İstasyonla Kadıköy'e yeşil alan, yürüyüş yolları, peyzaj ihtiva eden ve şehre değer katacak bir yaşam merkezi kazandırılacağı, bekleme ve dinlenme alanlarıyla da yolcular için güzel bir ortam oluşturulacağı görüşüne yer verildi.

"İstanbul'a değer katan örnek bir yaşam merkezi..."

TCDD açıklamasında şunlar kaydedildi:

Projede tasarlanan ticari alanlar sadece yolcu ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış olup proje ruhu ile uyumlu yeşil alan içinde çözümlenmiştir. Proje ekolojik anlamda Kadıköy'e değer katacak bir eser hüviyetindedir. Söz konusu alan ve özellikle viyadüklerin altında kalan alanların tamamı yeniden düzenlenerek hayata kazandırılacak, vatandaşımız için ferah, güvenli alanlara dönüştürülecektir. Seyahatlerinde demir yolunu tercih eden vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunarken, Kadıköy ve İstanbul'a değer katan örnek bir yaşam merkezini de halkımıza armağan etmiş olacağız.

Kadıköy Belediyesi itiraz etmişti

Söğütlüçeşme’de bulunan ve Devlet Demir Yolları’na ait yaklaşık 80 bin metre karelik alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen onayla Gar ve AVM olarak planlanmış, ancak Kadıköy Belediyesi’nin itirazıyla proje durdurulmuştu. Kadıköy Belediyesi’nin özellikle sosyal ve görsel medya üzerinden yürüttüğü 'Söğütlüçeşme’de AVM İstemiyoruz' kampanyası, Kadıköylülerden de destek görmüş, çeşitli sivil toplum örgütleri de protesto eylemleri düzenlemişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı bugün yapıldı! Covid-19 aşısı kimlere yapılacak? İşte ayrıntılar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Rusya Hindistan'a 100 milyon doz Sputnik V aşısı gönderecek
Bursa'da annesinin elini bırakıp yola atlayan Ümmü Gülsüm öldü
MEB'den yüz yüze eğitim için 'uyum programı rehberi'
Kayseri'de 'tokat attı' diyerek şikayetçi olduğu eşinin tahliyesini istedi
İlk uçan araba Cezeri ne demek Cezeri kimdir neler yaptı?
2021 emekli memur maaş zammı ne olacak yüzde 11.46 deniyor
Yorumlar