BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 473,93
HABER /  DÜNYA

İran devlet başkanı Ruhani İsrail'e üs tahsis etmek isteyen BAE'ye seslendi: Sorumlu olacaksınız

İRAN Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsrail ile ilişkileri normalleştiren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi Arap ülkelerine uyarıda bulundu. Ruhani, İsrail yönetimine üsler tahsis etmeyi planlayan BAE ülkelerine seslenerek, kötü sonuçlardan tamamen bu ülkelerin sorumlu olacağını belirtti.

Abone ol

İran devlet televizyonuna göre Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran'da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Washington'un, İran'a yönelik BM yaptırımlarını getirmek için 21 Ağustos'ta devreye soktuğu sürece işaret eden Ruhani, "Bu bir aylık bir süreç ve şehriver ayının sonunda (İran takvimine göre 20 Eylül) tamamlanacak. Çok şükür ki ABD bu süreci başlatmakta başarı sağlayamadı" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun pazar gününden itibaren Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının tekrar uygulanacağına dair açıklamasının geçerli olmadığını söyleyen Ruhani, "Dünyada yalnızca iki-üç ülke ABD'nin peşine takılmıştır. Bunlar gayrimeşru siyonist rejim (İsrail) ile bir ya da iki küçük ülkedir. Bunun dışında kimse ABD'ye eşlik etmedi" diye konuştu.

İran halkını zaferle kutladı: Ruhani, nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflarının da ABD'ye karşı çıktığını ve böylece İran'ın ABD'ye karşı büyük bir zafer kazandığını ifade ederek, "İran halkının zaferini şimdiden kutluyorum" dedi.

"Ülke yöneticileri ne din biliyor ne de..."

Konuşmasında İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalayan BAE ve Bahreyn gibi Arap ülkelerini de eleştiren Ruhani, şöyle konuştu:

"Ne yazık ki halkları Müslüman, dindar ve İslam'ın taraftarı olan bölgedeki bazı ülkelerin yöneticileri ne din biliyor ne de kendi halklarına ve Filistin'e karşı borçlarını biliyor. Filistin'e karşı işlenen suçlar her gün daha da artarken bu ülkeler İsrail'e nasıl el uzatabilir. Onlara (İsrail) bölgede üs vermek istiyorlar. Bununla ilgili muhtemel kötü sonuçlardan bölgenin düzenlemelerini ve güvenliğini ihlal eden ülkeler sorumlu olacaktır."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Diyarbakır'da ölüler şehri gün yüzüne çıkıyor! 3 kişilik mezarlar var Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Başakşehir-Galatasaray maçının hakemi belli oldu
Cezeri ne demek Cezeri'nin buluşları hangisi uçan araba fiyatı
Eddie Newton antrenman öncesi yanıtladı: Yalan söyleyecek değilim
İpek Kıraç evlendi mi eşi var mı İpek Kıraç'ın evlatlık hikayesi
Haftasonu İstanbul, Ankara, İzmir dahil heryeri vuracak! Hava durumu uyarısı
Neslican Tay anma sözleri ne zaman öldü yaşı kaçtı?
Yorumlar