BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,54
HABER /  POLİTİKA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den barajlardaki su seviyesine ilişkin açıklama

İSTANBUL barajlarında ocak ayında yüzde 19'lara düşen seviye yağışlarla birlikte artış gösterdi. Ama bu kuraklığın sona erdiği anlamına gelmiyor. Önümüzdeki haftalarda da beklenen yağışların seviyeyi artırması beklenirken Bakan Pakdemirli son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin kurak bir ülke olmaya aday olduğunu söyleyen Pakdemirli "Özellikle 2035'ten sonra bir kuraklık beklentisi var." dedi.

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul'da bazı barajlarda yüzde 19'lara kadar düşen su seviyesinin yüzde 40'ların üzerine çıktığını belirterek, "Türkiye ortalamaları da iyiye doğru gidişat gösteriyor. Bundan sonraki aylarda da düzenli bir yağış rejimi beklentimiz var." dedi. 

Pakdemirli, Aydın'da Çine Adnan Menderes ve Gökbel barajlarında yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarında  mevcut 275 baraja 600 ilave yapıldığını söyledi.

Geçen yıl meteorolojik kuraklık yaşandığını ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Meteorolojik kuraklığın olması demek illa tarımsal kuraklığın olacağı anlamına gelmiyor. Depolanmanız varsa bu iş tarımsal kuraklığa dönmez. Geçen sene Cumhuriyet tarihinin bitkisel üretiminde rekorunu kırdık. Bu sene de yağışlar istediğimiz seviyede değil. İstanbul özelinde yüzde 19'lara düşmüş baraj seviyelerimiz vardı. Yüzde 40'ların üzerine çıktık.

"2035'ten sonra bir kuraklık beklentisi var"

Türkiye ortalamaları da iyiye doğru gidişat gösteriyor. Bundan sonraki aylarda da düzenli bir yağış rejimi beklentimiz var.

Türkiye kurak bir ülke olmaya aday. Özellikle 2035'ten sonra bir kuraklık beklentisi var."

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin 2035'e kadar sulama ve depolama tesislerini tamamlamak zorunda olduğuna işaret etti. 

Çine Adnan Menderes ve Gökbel barajlarında incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Pakdemirli, hem içme suyu hem de tarımsal sulamadaki eksiklikleri gidermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün bu sene 2,5 kat daha fazla yatırımının olacağına dikkati çeken Pakdemirli, "Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Sulamayla ilgili ihtiyaçlarımızı kendisine ilettiğimiz zaman, bu sene hiçbir bakanlığın yatırım bütçesi önemli miktarda artmazken Devlet Su İşleri ve sulama bütçemizin 2,5 misli artmış olması memnuniyet verici. Bu sorumluluğun bilinciyle en hızlı şekilde yatırımlarımızı tamamlama gayretiyle çalışıyoruz." dedi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Yüzde 40 bin kar etti servet kazandı! Dünya bu öğrenciyi konuşuyor
Alper Erözer kimdir kaç yaşında anne ve babası kimdir?
Konya'da dehşet! Buzdolabı tamircisi direksiyon başında uğradığı silahlı saldırıda öldü
Samsun'da feci olay! Yolun ortasında cesedi bulundu
Twitter Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan ailelerin hesabını kapattı
Ali Babacan Davutoğlu'nu ziyaret etti! Ortak basın açıklamasında hükümete eleştiriler
Galatasaray'da Gedson Fernandes sevinci! İşte forma numarası
Muharrem İnce'nin istifası kesinleşti! Yönetimi bombaladı: Sahte CHP'lilerle yolumu ayırıyorum
AÖL kayıt yenileme tarihleri son gün ne zaman? AÖL sınavları hangi tarihte yapılacak?
Antalya'da 3 haftada yapıyor araba fiyatına alıcı buluyor! Görenler şaşırdı
Yorumlar 4 yorum