BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  POLİTİKA

Tansu Çiller'den Mesut Yılmaz için başsağlığı

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, Mesut Yılmaz'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek Yılmaz'ın önemli görevler üstlendiğini söyledi.

Abone ol

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında hayata veda eden eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın, ülkesine hizmet ederek büyük katkılar sunduğunu belirterek, "O sistemin içinde icraatın başı olarak bütün önemli görevleri yüklenmiştir. Bugün tekrar milletimizin başı sağolsun." dedi.

Tansu Çiller,  yaptığı açıklamada, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını ifade ederek, Türk milletine başsağlığı diledi.

Mesut Yılmaz'ın o günkü parlamenter sistem içinde ülkesine hizmet ettiğini ve büyük katkılar sunduğunu aktaran Çiller, "O sistemin içinde icraatın başı olarak bütün önemli görevleri yüklenmiştir. Bugün tekrar milletimizin başı sağolsun." diye konuştu.

ANAP-DYP rekabeti

"Siyasi darbelerin ve yasakların neye mal olduğunu yaşayarak gördüm"
Tansu Çiller, bunun sadece düşünce olmadığını, davalarının ve hitap ettikleri seçmenlerin de aynı ve kadroların birbirine yakın olduğunu dile getirerek, "Böyle bir ortamda rekabet kaçınılmaz oluyordu. Bunu bizzat Doğru Yol Partisi yasaklı olduğu zaman siyasete girdiğimde, siyasi darbelerin ve yasakların neye mal olduğunu ve siyaseti ve milletimizi nasıl hırpaladığını yaşayarak gördüm. Bunun canlı bir tanığıyım. Bunu özellikle gençlerimize aktarmak isterim." değerlendirmesinde bulundu.

Böyle bir ortamdan sonra Doğru Yol Partisi'nin SHP koalisyonu ile iktidara geldiğini hatırlatan Çiller, şöyle konuştu:

"Parlamenter sistemin koalisyonları işliyor, zor bir koalisyon sağ ve solun birlikteliği ama sadece o değil, merkez sağın bir bölümü de muhalefette. Böyle bir ortam büyük bir istikrarsızlık unsuru oluyor. Bu istikrarsızlık içinde ülkeye hizmet etmek zorlaşıyor daha önemlisi çok büyük fırsatları kaçırır hale geliyor ülke."

"Başkanlık sistemi daha fazla istikrar üretiyor"

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, darbelerin devamı olarak Süleyman Demirel ve Turgut Özal'ın bir türlü bir araya gelemediğine ve bütünleşemediğine şahit olduğunu vurgu yaparak, şunları aktardı:

"Tabii bunun devamı olarak aynı şey Yılmaz ve Çiller hükümetlerinde de yaşandı. Yaşadıklarımdan sonra bunların bir an önce üstesinden gelinmesi gerektiğini düşünüyordum. Seçimlerden sonra bizim milletvekili sayımız Anavatan ve Büyük Birlik Partisi'nden biraz daha fazlaydı. Başbakanlığı Doğru Yol Partisi olarak Anavatan Partisi'ne götürdük ama bu iki partinin kurduğu koalisyon bir azınlık hükümeti koalisyonuydu. Hem azınlık olacaksınız Meclis'te hem koalisyon hem rakip olacaksınız, bunu sürdürülebilir kılmak son derece zordu. Dolayısıyla Sayın Özal ve Demirel'in başaramadığı bütünleşmeyi biz de başaramadık. Mesut Yılmaz ve Çiller bunun mağduru olarak kalmadı, asıl önemli olan milletin mağdur olmasıydı. Dolayısıyla bütünleşmeye ve darbelerin etkisine dikkat çekiyorum burada."

Tansu Çiler, ikinci vermek istediği mesajı da şöyle anlattı:

"Parlamenter sistemler koalisyon çıkarıyor genelde. Bunlar belki bizim gibi olmayan Avrupa ülkelerinde iyi işleyebiliyor. Ancak bizim gibi coğrafyalarda, terör mücadelesi olan, dış politikada etrafının sarıldığı bir noktada koalisyonlarla idare olunmasını son derece güç bulduğum için her zaman başkanlık sisteminden yana oldum. Buna inandım, çünkü yaşayarak gördüm koalisyonları. Pandemi veya terör mücadelesinin olduğu bir ortamda hiç olmasa icradaki tek başlılık ve icradaki karar alma mekanizmasındaki birliktelik ve bütünleşme ülkenin yararına olmaktadır. Elbette başkanlık sisteminin standardının daha da yukarıya çıkarılabilecek imkan vardır, üzerine çalışılmalıdır. Ancak eşyanın tabiatı gereği başkanlık sisteminin daha fazla istikrar üreten ve krizlerle baş eden bir sistem olarak göründüğünü bundan sonraki nesilere aktarmak isterim."

Tansu Çiller, bütün mesajlarının ötesinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski başbakanlardan Mesut Yılmaz için başsağlığı dilemek istediğini ifade ederek, "Mekanı cennet olsun. Başta eşi Berna Hanım olmak üzere oğluna ve onun ailesine, torunları Yılmaz'a başsağlığı diliyorum. Artık Mesut Yılmaz bir ölçüde de onunla yaşayacak. En başta da milletimize başsağlığı diliyorum." dedi.