BIST 1.104
DOLAR 7,62
EURO 8,97
ALTIN 472,78
HABER /  POLİTİKA

Süleyman Soylu'nun "İstanbul'a kayyum" çıkışına Ekrem İmamoğlu'ndan yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamalar yanıt verdi.

Abone ol

Soylu'nun verdiği yanıt siyaset gündemini hareketlendirdi. Soylu'nun açıklamalarının sorulduğu Ekrem İmamoğlu, "Polemiklerden nemalanmıyorum" ifadelerini kullandı.

"Böyle bir şeyi aklına bile getirmesin"

Soylu'nun "kayyum" açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise şu ifadeleri kullandı:

İstanbul'da iki kez seçim kazanmış birine, atanmış birine bunları söylemesi haddi değil. Maalesef hukuk askıya alınmış durumda. 6 Mayıs'ta başlayan yargı darbesi Diyarbakır, Van ve Mardin'deki siyasi darbe ile belediye başkanları görevden alındı. Biz belediye başkanlarımızın yanındayız, arkasındayız. Böyle bir şeyi aklına bile getirmesin, aklının ucundan bile geçirmesin. Burası dağ başı değil, o da eşkıya değil. Bu yaptığı eşkıyalık. Kendini eşkıya mı sanıyor İçişleri Bakanı? İçişleri Bakanı olduğunu hatırlatırız ona.

"Her şey mümkündür"

Tepki gösteren bir diğer isim ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'ti. Erkek yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

-Hangi gerekçe ile acaba İstanbul'a kayyım atamayı düşünüyorlar? Zaten İstanbul'un iradesine büyük bir saygısızlık 6 Mayıs'ta YSK kararıyla yapıldı. Sandığa darbe yapıldı. İstanbul'un iradesine bir darbe yapıldı. Şimdi tekrar mı bir darbe yapmak istiyorlar? Ama adaletin olmadığı yerde her şey mümkündür. Memlekete büyük zarar verirler. Kendileri ile birlikte memleketi de uçuruma sürüklerler. 

SÜLEYMAN SOYLU'NUN KAYYIM AÇIKLAMASI

Kayyım iddialarına ilişkin soru üzerine Soylu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurallarla, ilkelerle, kanunlarla yönetilen bir ülke olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:
-"Türkiye Cumhuriyeti devleti, çadır devleti değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti dün kurulmuş değildir. 2 bin 200 yıllık bir devlet geleneğimiz var. Biz, 2 bin 200 yıllık devlet geleneği çerçevesinde bunu yürüttük. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Farklı değerlendirmeler içerisinde olabiliriz ama bir muhtar, kendine verilen yetkiler çerçevesinde muhtardır. Bir belediye başkanı kendine verilen yetkiler çerçevesinde belediye başkanıdır. Bir kaymakam, kendine verilen yetkiler çerçevesinde kaymakamdır. Bir bakan da kurallar ve ilkeler çerçevesinde bakandır. Biz, kurallar ve ilkeler çerçevesinde bunları yapmakla yükümlüyüz."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Yenikapı İBB araçları sergisi! Kaç makam arabası toplandı işte görüntüler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
MHRS hastane randevusu alma ekranı üye girişi yapma
Edirne'de Yunanistan sınırında yakalanan 2 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Ticaret Bakanı Pekcan: Çin satın almak için uzak değilse satmak için hiç uzak değil
2022 maaşları eylül ayı ödemesi ne zaman yapılır?
Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi! THK borçları yapılandırıldı
Mesut Yılmaz'ın oğulları kimdir Yavuz Yılmaz neden öldü?
Yorumlar 17 yorum