HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

SSB Başkanı Demir duyurdu! Türkiye ilk kez denedi seri üretime de hazır

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, HGK-83 mühimmatının kalifikasyon testlerinin tamamlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yürütülen hassas güdüm kiti (HGK) çalışmalarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın mühimmat çeşitliliği artırılıyor.

Seri üretine hazır hale geldi 

Mk-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen HGK-83 güdüm kitinin kalifikasyon testleri tamamlandı, menzil atış testleri başarıyla gerçekleştirildi ve mühimmat seri üretime hazır hale getirildi.

HGK-83'ün özellikleri 

HGK-83, 1000 libre Mk-83 bombasıyla (yaklaşık 500 kilogramlık) hedefleri etkisizleştiriyor. Güdüm kiti, 15 deniz mili (yaklaşık 28 kilometre) menzile sahip bulunuyor ve 10 metre vuruş hassasiyetiyle görev yapıyor.

HGK-83, ataletsel ölçü birimi ve küresel konumlama sistemi gibi güdüm donanımlarına sahip bulunuyor.

Güdüm kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığına, BRU 57 adaptörü ile çoklu atım kabiliyeti, bağlı uçuş sırasında yeniden hedef belirleme, karıştırmaya direnç, tüm hava koşullarında, gece ve gündüz görev yapabilme, görev başına daha az bomba, sorti ve personel gibi kabiliyetler sunacak.

Farklı uçak bombaları için güdüm kiti geliştirme faaliyetlerini sürdüren SSB, eş zamanlı olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına yerli imkanlarla geliştirilen güdüm kitlerinin teslimatına devam ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ'den gözaltına alınan 8 astsubay itirafçı oldu
Remi Walter, Yeni Malatyaspor'da
Adis Jahovic Antalyaspor'a doğru
Normal şartlarda emekli olunca ne kadar maaş alırım
Alvaro Odriozola Bayern Münih'te
Burcu Esmersoy evlilikleri kaç kere evlendi
Yorumlar 2 yorum