BIST 8.057
DOLAR 28,89
EURO 31,17
ALTIN 1.873,82
HABER /  SAĞLIK

Somon ve uskumru yemek migrene iyi geliyor

Dünyada en yaygın görülen üçüncü hastalık olan migren ile ilgili ABD'de yeni bir araştırma gerçekleştirildi. British Medical Journal'da yayımlanan ve 182 kişi üzerinde yapılan çalışmada somon ve uskumru gibi omega 3 bakımından zengin balıkları yemenin migrene iyi gelebileceği belirtildi.

Abone ol

ABD'de yapılan yeni bir araştırmaya göre somon ve uskumru gibi omega 3 bakımından zengin balıkları yemenin migrene iyi gelebileceği açıklandı.

Kuzey Carolina Üniversitesinden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada ayda 5 ila 20 gün migren rahatsızlığı yaşayan 182 kişi analiz edildi.

British Medical Journal'da yayımlanan araştırmada katılımcılar, 16 hafta boyunca değişen miktarlarda omega 3 yağ asidi içeren üç yemekten birini yedi.

Araştırmanın sonucunda omega 3 bakımından zengin somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıkları tüketenlerin daha az baş ağrısı çektiği belirtildi.

Bitkisel yağı azaltanlarda baş ağrısı azalıyor

Araştırmada ayrıca bitkisel yağlarda bulunan omega 6 yağ asidini azaltanların da daha az baş ağrısı çektiği aktarıldı.

Çalışmayı ile ilgili British Medical Journal'da yer alan yazıda, "Bu çalışma insanlarda hedeflenen yemek değişiklikleri yoluyla baş ağrısının tedavi edilebileceğine dair biyolojik olarak makul bir kanıt sağlıyor" denildi.

Migrenin her yedi kişiden birini etkilediği ve dünyada en çok görülen üçüncü hastalık olduğu aktarılan çalışmada, aşırı kafein ve alkol tüketiminin baş ağrılarının temelini oluşturduğunun altı çizildi.