BIST 1.408
DOLAR 8,69
EURO 10,36
ALTIN 500,16
HABER /  SAĞLIK

Soğuk havale nedir? Ateş olmadan ortaya çıkıyor belirtileri bunlar!

Soğuk havalede ateşin yükselmemesi müdahalenin gecikmesine neden olabiliyor. Belirti vermeden ortaya çıkan soğuk havale çocuklarda kalıcı zararlara yol açabilir.

Abone ol

Bebeklerde ateş yükselmesi annelerin hemen hemen en sık karşılaştığı durumlardan biridir. Soğuk havale ise belirti vermeden ortaya çıktığı için hayli tehlikeli bir durum. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, soğuk havale hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 

Soğuk havale nedir? : Beyindeki elektrik boşalımları nedeniyle gelişen havale, vücudun el, kol, yüz gibi belirli bölgelerinin bilinçsizce kasılmasına ve gevşemesine neden olur. Soğuk havale ise ateş yükselmesi gibi tipik havale belirtilerinin olmadığı bir sağlık problemidir. Soğuk havalede ateşin olmaması fark edilmesini zora sokabilir ve erken müdahaleyi geciktirebilir. Bu durum ise kalıcı fiziksel ve zihinsel problemlere yol açabilir.

Soğuk havale nasıl ortaya çıkar belirtileri?
Soğuk havaleye sebep olan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı nedenler soğuk havaleyi tetikleyebilir. Örneğin; halsizlik, beyaz ve açık açık ışığa doğrudan maruz kalmak veya çeşitli tümörler tetikleyici unsurlar arasında yer alır.
Soğuk havalenin belirtileri
 Bilinç kaybı,
 Vücutta kasılma,
 Gevşeme,
 Ağızdan köpük gelmesi,
 Tuhaf hareketlerde bulunma,
 Garip sesler çıkarma,
 Dişleri sıkma,
 Çevredeki cisimlere çarpma,
 İstemsizce gülme,
 Havale sırasında dışkı ya da idrar kaçırma.

Soğuk havalenin nöbet geçirme esnasında anlaşılması çok mümkün değildir. Genellikle nöbet sonrası görülen fiziksel değişiklikler soğuk havaleyi ele verir. Önceden fark edilmesi güç olduğundan ailede ateşli havale geçiren kişi ya da kişiler varsa risk artması sebebiyle gerekli
önlemler alınmalıdır.

İlk müdahale nasıl olmalıdır?


İlk müdahalenin amacı, bebeğin nefes almasını sağlamaktır. Bunun için öncelikle nöbet geçiren bebeğin nefes yolunun tıkanmaması ve beynin oksijensiz kalmasının önlenmesi gerekir. Bunu sağlamak için nöbet sırasında bebeği yan çevirip ağzı açık tutulmaya çalışılmalıdır. Bu müdahale nefes borusunun tıkanmaması için dilin geri kaçmasını engeller.
Havalenin tipik belirtilerinden biri de vücudun gösterdiği istemsiz davranışlardır. Bu durumda yapacağı hareketler, eller ve kollardaki istemsiz davranışlar bebeğin çevredeki eşyalara çarpıp yaralanmasına yol açabilir. Bunu önlemek için etrafındaki eşyaları kaldırmakta yarar
vardır.

Ne yapılmamalı?
Dili geri kaçmasın diye zorla bebeğin dili öne doğru çekilmeye çalışılmamalıdır. Bu durum nefes almasını daha da zorlaştırabilir. Ayrıca dişlerini sıkan bebeğin ağzını açmak için ağza sert bir cisim sokmak daha ciddi yaralanmalara yol açabilir. Bir de bebeğin kriz esnasında soğuk suyun altına tutulması büyük bir hatadır.

Tedavisi var mı?
Soğuk havalede erken dönemde fark edilme ve doğru müdahale çök önemlidir. Çünkü oluşabilecek fiziksel ve zihinsel zararları önlemek için erken müdahale belirleyici bir rol oynamaktadır. Soğuk havale geçiren çocuğa EGG sonuçlarına göre bir müdahale yapılır. Gerekirse ilaç tedavisine başlanır.

ÖNCEKİ HABERLER
Adet ağrıları nasıl geçer ağrı kesici yerine...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Asgari ücret 2020 tahminleri geldi 3.200 diyen var
Soylu PKK'ya karşı kullanılan yöntemi 'Kamuoyu ilk defa duyacak" deyip açıkladı
Dünya devi Boeing çok zor durumda! Teslimatları yarı yarıya azaldı
Bitlis'te PKK'lı teröristlerce köy yoluna döşenen 30 kilogram patlayıcı imha edildi
Kuzey Marmara Otoyolu projesinde bazı yapılar öne çıkıyor
KYK borçları siliniyor mu 2019 son haberi Erdoğan verdi
Havalimanlarında 2020 otopark ücretleri belli oldu! İşte yeni ücretler
Ahmet Davutoğlu'nun partisinin gerçek ismi ne? YAP değilmiş
Yorumlar