HABER /  GÜNCEL

SGK'dan patronlara asgari ücret uyarısı yapıldı

Yüksek maaş alanların asgari ücretli gösterilmesinin artması üzerine SGK, işverenlere yazı göndererek bildirimleri düzeltmelerini istedi. Yüksek maaş alanlara asgari ücret gösterilmesi cezalandırılacak.

Abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kayıtlı 14.4 milyon çalışanın yaklaşık yüzde 43'ünü asgari ücretli çalışanlar oluşturuyor. Kamunun asgari ücretli çalışan sayısı konusunda net bir açıklaması olmaması nedeniyle bazı uzmanlar bu rakamın yüzde 50'ye ulaştığını ifade ediyor. Asgari ücretli işçi ile birlikte kayıtdışı çalışanların sayısı da ciddi şekilde artıyor. 

TÜİK verilerine göre, kayıtdışı istihdam oranı bu yılın ocak-ağustos döneminde yüzde 33.1'den yüzde 36.1'e çıktı. Böylece Ağustos 2019 itibarıyla istihdam edilen toplam 28.5 milyon kişinin 10.3 milyonunu kayıtdışı çalışanlar oluşturdu.

Asgari ücret ve kayıtdışı çalışan arttı

SGK, hem asgari ücretle hem de kayıtdışı çalışanların oranının artması üzerine işverenleri uyardı. İşverenlere gönderilen yazıda, prime esas kazançlardaki eksik bildirimin de tıpkı sigortasız çalıştırma gibi kayıtdışılık olarak değerlendirildiği belirtildi. Doktor, mühendis, avukat ve futbolcu gibi mesleki grupların daha yüksek ücret aldıklarının ifade edildiği SGK yazısında, bunlarla ilgili tespitlerin ve denetimlerin yapıldığı kaydedildi.

İdari para cezası kesiliyor

SGK'nın işverenlere gönderdiği yazıda, eksik bildirim konusunda gerekli denetimlerin her zaman yapılacağı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

Kurumumuza iletilen ihbar ve şikayetler, kurumumuzca ve diğer kamu kurumlarınca yapılan denetimler ile bankalar, kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi ve belgeler neticesinde prime esas kazançların çalışana ödenen gerçek ücret seviyesinin altında bildirildiğinin tespit edilmesi durumunda işyerlerine idari para cezası uygulanmakta, geriye yönelik primler gecikme cezası ve faiziyle birlikte tahsil edilmekte ve bu işverenlerin yararlanmakta olduğu sigorta primi teşvikleri durdurulmaktadır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri KYK borcu olan öğrencilere müjde! Erdoğan açıklamıştı Meclis'in gündeminde Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor yurda döndü
Okan Buruk: Ülkemiz için çok iyi bir şey yaptık
İrfan Can golünü attı, asker selamı verdi
UEFA Avrupa Ligi’nde gruplardan çıkan takımlar belli oldu
Yer Adana! Müstakil evde yaşayan adam yangından zor kurtuldu
Cuma hutbesi konusu 28 Şubat İdlib şehitleri oldu
Yorumlar