Sevan Nişanyan Kimdir?

1956 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Işık Lisesi ve Robert Kolej'de tamamladı. Ardında ABD'ye giderek Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nde tarih, felsefe ve Güney Amerika Siyasal Tarihi üzerine eğitim gördü. Çalışma hayatına büyük şirketlerde yöneticilik yaparak başladı. Daha sonra hayatını kendi kendine sürdürmenin yollarını aradı. Dünyanın birçok farklı bölgesini gezerek seyahat kitapları kaleme alma yolunu seçti. İngiliz ve Amerikan şirketleri için seyahat kitapları kaleme almaya başladı. 1998 yılında Küçük Oteller Kitabı'nı ilk kez yayınladı. Bu...


1956 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Işık Lisesi ve Robert Kolej'de tamamladı. Ardında ABD'ye giderek Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nde tarih, felsefe ve Güney Amerika Siyasal Tarihi üzerine eğitim gördü. Çalışma hayatına büyük şirketlerde yöneticilik yaparak başladı. Daha sonra hayatını kendi kendine sürdürmenin yollarını aradı. Dünyanın birçok farklı bölgesini gezerek seyahat kitapları kaleme alma yolunu seçti. İngiliz ve Amerikan şirketleri için seyahat kitapları kaleme almaya başladı. 1998 yılında Küçük Oteller Kitabı'nı ilk kez yayınladı. Bu kitapla Türkiye için yayınladığı seyahat kitapları serisi başlamış oldu. Küçük Oteller Kitabı her sene yenilenerek bir referans kitabı haline geldi. Sonrasında İzmir'in Selçuk ilçesinin Şirince köyüne yerleşerek, otelcilik yapmaya başladı. Özellikle eski ev restorasyonunda yoğunlaştı. Şirince'de yıkılmakta olan evleri yapı ve iskan ruhsatı olmadan restore ettiği gerekçesiyle 2002 yılında 10 ay hapis yattı. Bu dönemde Türkçe'nin etimolojisi üzerine çalıştı. 2008 yılında eşi Müjde Hanım'dan ayrıldı. Üç çocuğu var.

ESERLERİ:
•Küçük Oteller Kitabı 2006 
•Sözlerin Soyağacı Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü 
•Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı

HAKKINDA YAZILANLAR

Nişanyan çifti boşandı
Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA) 
Milliyet 2 Aralık 2008

İZMİR'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü'nü turizme kazandırmak için çaba gösteren, ‘Küçük Oteller Kitabı’nın yazarları ve Şirince’deki otel kompleksinin ortakları olan Müjde Nişanyan ile tartışma sırasında başına kavanozla dışkı boşaltmakla suçladığı eşi Sevan Nişanyan’ın boşanma davası sonuçlandı. Aralarından protokol yapan Müjde ve Sevan Nişanyan çifti, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı. 

Sevan Nişanyan ile eşi Müjde Nişanyan, geçen mayıs ayında Şirince’deki evlerinde kavga etti. Sevan Nişanyan, kavga sırasında bir kavanoz dolusu dışkıyı eşi Müjde Nişanyan’ın başından aşağı döktü. 

Müjde Nişanyan’ın eşinden şikayetçi olmasıyla duyulan olayı Sevan Nişanyan ‘aile içi bir mesele’ olarak nitelerken, komşuları, çiftin son zamanlarda sürekli kavga ettiğini ve tartışmaların başka bir kadın nedeniyle geliştiğini iddia etti. Bu olaylar üzerine Müjde Nişanyan’a destek veren Feminist Kollektif adlı grup, Sevan Nişanyan’ın Agos Gazetesi’ndeki yazılarına son verilmesini dahi istedi. Ancak gazete bu isteği kabul etmeyince tartışma da büyüdü. Hatta gazetedeki bazı yazarlar istifa etti.

KENDİ ARALARINDA PROTOKOL İMZALADILAR 

Savcılığa başvuran Müjde Nişanyan kadınlık onuru için boşanacağı açıklamasını yaptı. Müjde Nişanyan birkaç gün sonra da avukatı aracılığıyla boşanma davasını açtı. 

Selçuk Aile Mahkemesi’ne başvuran Müjde Nişanyan, eşiyle aralarındaki şiddetli geçimsizliği boşanma nedeni olarak gösterdi. Başvurusunda, eşi Sevan Nişanyan’ın başına kavanozla dışkı döktüğü olayı da anlatan Müjde Nişanyan, şiddete maruz kaldığını belirterek, bu konuyla ilgili savcılığa verdiği dilekçeyi de dava dosyasına delil olarak koydu. Müjde Nişanyan eşinden boşanma karşılığında 150 bin YTL maddi, 150 bin YTL manevi tazminat ve ayrıca çocukları ile kendisi için ayda 5 bin YTL’de nafaka talep etti. 

Dava açıldıktan kısa bir süre sonra Müjde Nişanyan ve Sevan Nişanyan, kamuoyu önünde olayın daha fazla tartışılmaması ve özel hayatlarıyla ilgili olarak tekrar gündeme gelmemek için boşanma konusunda anlaştı. Nişanyan çifti, avukatları eşliğinde, boşanmak ve boşanmanın maddi şartları konusunda özel bir protokol yaptı. Mahkemeye bu protokolü de vermeyen Nişanyan çifti, boşanma ve boşanmanın şartları konusunda anlaştıklarını belirtip, evlilik birliğinin bitirilmesini talep etti. Çift mahkemede de aynı yönde ifade verdi. Bunun üzerine hakim ‘şiddetli geçimsizlik’ nedeniyle Nişanyan çiftinin boşanmalarına karar verdi.