BIST 9.312
DOLAR 31,02
EURO 33,62
ALTIN 2.020,36
HABER /  DÜNYA

Sanal dünyada elçilik

İsveç, dünyada büyük ilgi gören internet tabanlı sanal dünya Second Life'ta (SL) bir elçilik açmaya hazırlanıyor.

Abone ol

İsveç, dünyada büyük ilgi gören internet tabanlı sanal dünya Second Life'ta (SL) bir elçilik açmaya hazırlanıyor. Dünyanın dört bir yanından insanların, özendikleri hayatı, sanal bir evrende ve sosyalleşerek yaşamalarını sağlayan SL'de daha önce de İngiliz haber ajansı Reuters büro açmıştı.

İsveç Enstitüsü Başkanı Olle Waestberg, yaptığı açıklamada "SL'de enformasyon portalı olarak faaliyet gösteren bir elçilik açmayı planlıyoruz" dedi. Açıklamaya göre elçilik pasaport ve vize vermeyecek, ancak ziyaretçileri gerçek dünyada bu işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgilendirecek. Kısacası elçilik, İsveç için çalışan bir enformasyon bürosu işlevi görecek.
Waestberg, "SL, bize insanları ülkemize kolay ve ucuz yollardan nasıl gelebilecekleri konusunda da bilgilendiriyor" şeklinde konuştu.

Merkezi San Francisco'da bulunan Linden Lab'in geliştirdiği SL'de birçok gerçek markanın da mağazası bulunuyor. Oyuncular, bu mağazalardan, oyuna abonelik karşılığında ödedikleri ayda 10 dolar karşılığında aldıkları Linden dolarlarıyla alışveriş edebiliyor.

Bazıları bir oyun olarak tanımlasa da puan, skor, kazanan, kaybeden gibi unsurların olmaması SL'yi farklı bir kategoriye sokuyor. Bir SL sakini, bu dünyada geçirdiği süreyle orantılı olarak yeni yetenekler kazanıyor ve sosyalleşiyor. SL sakinleri, ek bir ücret ödemeden 512 metrekareye kadar bir alanın sahibi olabiliyor. Ancak bir ada veya büyük bir mülk sahibi olmak için ayda 300 dolara yakın bir ücret ödemek gerekebiliyor.

Deloitte Touche Tomatsu'nun İngiliz The Guardian gazetesinde 16 Ocak'ta yer alan medya trendleri raporuna göre, günde 265 bin dolarlık bir ticaretin döndüğü SL'de, bu yıl toplam ticaret rakamının 700 milyon dolar olması bekleniyor. Rapor, bu kadar büyük bir ticaretin döndüğü SL'nin, 2007'de kara para aklayanların yanı sıra vergi müfettişlerini cezbedebileceğini öne sürüyor.

Kaynak: Milliyet