BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

Rusya'dan flaş talep: Türkiye'ye uçuşlar başlasın

Anadolu Ajansı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), aralarında Türkiye'nin de bulduğu Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ülkelere uçuşların tekrar başlamasını istedi.

Abone ol

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan yazılı açıklamada; Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rusya Koronavirüsle Mücadele Merkezi Başkanı Tatyana Golikova'ya bir mektupla turizm sektörüne ilişkin çeşitli taleplerin iletildiği belirtildi.

ATOR'un sitesinde yayımlanan mektupta Türkiye ile uçuşların kısıtlanması sebebiyle turizm sektörünün zarar gördüğü vurgulanırken, "Türkiye'ye yönelik kısıtlamalar nedeniyle şirketlerin turistlere yükümlülükleri 44 milyar rubleye çıktı. Yaklaşık 1,3 milyon kişi, kendilerinin ve turizm sektörünün kontrolü dışında gelişen süreç nedeniyle tatillerini gerçekleştiremiyor" ifadesine yer verildi.

Rusya'dan uçuşların gerçekleştirilemediği çok sayıda ülkede salgın durumunun uçuşların yapılabildiği çok sayıda ülkeden daha iyi olduğuna işaret edilen mektupta, "Türkiye'de vaka sayıları düşüyor. Öte yandan; uçuşların açıldığı Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan gibi ülkelerde vaka sayılarında önemli artış yaşandı" ifadesi kullanıldı.

Salgınla ilgili sürecin Rusya'nın şartlarını karşıladığı ülkelerle uçuşların tekrar başlatılmasının istendiği mektupta şunlar kaydedildi:

"Aşılanan Rus vatandaşlarını da belirli şartlar altında kabul edeceğini açıklayan ve Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgelere uçuşların tekrar başlamasını öneriyoruz. Bu, turistlere planlı bir seyahat yapma fırsatı vererek sosyal gerilimi azaltacak ve ayrıca tur operatörlerinin yerine getirilmemiş yükümlülüklere ilişkin birikmiş borçları azaltmasına ve böylece tüketicilerle yaşanacak zorluklardan kaçınmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca Rusların aşılanma sürecini de hızlandıracaktır."

Mektupta Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan ve Mısır gibi bazı ülkelerin Rus vatandaşlarını kabul edeceklerine yönelik açıklamalar yaptıkları hatırlatıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüşecek
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
ABD'de enflasyon 13 yılın ardından ilk defa yüzde 5'e çıktı
Türkiye 10 Haziran 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Covid-19 tablosu
Fatih Terim'in şart koştuğu transferler kaç paraya alınabilir?
Nişantaşı'nda başörtülü akademisyene saldıran Eray Çakın tutuklandı
Müsilaj sorunu için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu
Macron'a tokat atan Fransız için istenilen ceza belli oldu
Şanlıurfa’da yakalanan DEAŞ'ın 'genel ilişkiler sorumlusu' tutuklandı
İstanbul Küçükçekmece açıklarında müsilaj adası oluştu
Yorumlar 2 yorum