BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  SAĞLIK

Rusya'da tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi

İhlas Haber Ajansı

Rusya'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen 'Sputnik V' aşısının tek dozlu versiyonu 'Sputnik Light' aşısına kullanım izni verildi.

Abone ol

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede salgından çıkış yolu olarak görülen aşılara yönelik çalışmalar sürüyor.

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamada; ülkede koronavirüse karşı geliştirilen 'Sputnik V' aşısının tek dozlu bileşeni 'Sputnik Light' aşısının kullanım için tescillendiği bildirildi.

Açıklamada, "Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Araştırma Merkezi ve RDIF, Sputnik Light koronavirüs aşısının tescillendiğini duyurur. Aşının etkinlik düzeyi uygulamadan 28 gün sonra yüzde 79.4 olarak kaydedildi. Yaklaşık yüzde 80 olan etkinlik oranı iki dozluk birçok aşının etkinlik düzeyinden daha yüksek" denildi.

Etkinlik oranının 5 Aralık 2020 ile 15 Nisan 2021 arasındaki toplu aşılama programı sırasında herhangi bir nedenle aşının ikinci dozunu almamış tek dozun uygulandığı Ruslardan elde edilen verilere dayanılarak hesaplandığı belirtildi.

Sputnik Light'ın uygulandığı gönüllerde ciddi bir yan etki görülmediği, uygulamadan sonra 10. günde virüsün S proteinine karşı hücresel bağışıklığın geliştiği ifade edildi.

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Başkanı Alexander Gintsburg, aşıya yönelik yaptığı açıklamada, "Sputnik Light, daha önce enfekte olmuş kişilerde yüksek bağışıklığın desteklenmesini sağlayacak" dedi.

Gintsburg ayrıca Sputnik Light'ın farklı aşılarla birlikte kullanılarak etkinlik düzeyinin artırılması için de iyi bir araç olduğunu dile getirdi.

Aşının 7 bin kişiyi kapsayan Faz III klinik çalışması; Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Gana başta olmak üzere birçok ülkede devam ediyor.

Geçici sonuçların mayıs ayında çıkması beklenirken; tek dozluk aşı ile sürü bağışıklığına daha hızlı ulaşılması hedefleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Mustafa Cengiz başkan adayı olmayacak
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Firari Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer'den ilk kare
CHP'de 650 milyon lira nerede istifası! CHP'den karşı açıklama geldi
Kastamonu'da 6 kardeşin evleri küle dönmüştü! Nedeni belli oldu
TUSAŞ başarısına yeni bir kilometre taşını daha ekledi 200. teslimat gerçekleşti
Mustafa Cengiz kararını verdi: Başkanlık seçiminde aday olmayacak
Samsun'da hastanede rezalet! Genç kadına tecavüz eden hasta bakıcı hapsi boyladı
Emekliliğini isteyen Gaziantep Emniyet Müdürü Zeybek'le ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 5 Mayıs'ta paylaştığım grafikte il adları yanlış yerleştirilmiştir
Yorumlar