BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  GÜNCEL

Ruslardan çarpıcı yorum: Karabağ'da Ermenistan ve Rusya kaybederken Türkiye kazandı

Anadolu Ajansı

Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Vedomosti, Karabağ savaşının Ermenistan'ın yanı sıra Rusya için de felaketle sonuçlandığını, Türkiye'nin bölgedeki prestijinin ise önemli oranda arttığını yazdı.

Abone ol

Rusya'nın önemli gazetelerinden Vedomosti'de Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezinden Konstantin Makiyenko tarafından kaleme alınan, "Rusya ikinci Karabağ savaşında nasıl kaybetti?" başlıklı makalede savaşın Ermenistan'ın mağlubiyetiyle sonlandığı belirtildi.

Ermenistan'ın yanı sıra Rusya'nın da savaştan zararla çıktığının ileri sürüldüğü makalede, "Karabağ savaşı, Ermenistan'ın yanı sıra Rusya için de felaketle sonuçlandı. Başarılı bir arabuluculuk ve barış güçleri konuşlandırmaktan oluşan aldatıcı bir dış politika zaferinin ince perdesinin arkasından çok yakında acı bir gerçek ortaya çıkacak" ifadesine yer verildi.

Söz konusu 'acı gerçek' olarak Rusya'nın Trans-Kafkasya bölgesinde sert bir şekilde azalan etkisine işaret edilen makalede, "Başarılı ve hırçın Türkiye'nin prestiji ise tam tersine muazzam bir şekilde arttı. Bakü, neden şimdi son üç yüz yıldır burada ana oyuncular olan üç ülke; Rusya, Türkiye ve İran arasında bir denge politikası izlemeye devam etsin ki? Ana ulusal hedefleri olan 1994'te kaybedilen toprakların geri alınması konusu çözüldü, Türkiye ile doğrudan iletişim sağlandı ve artık Ruslarla tamamen farklı bir tonda konuşulabilir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye'nin Orta Asya'da Türk dillerinin konuşulduğu coğrafyalardaki etkisinin de hızlı bir şekilde artacağının vurgulandığı makalede; Rusya’nın müşterisi ve müttefikinin kaybettiği, Türkiye’nin müttefikinin ise ikna edici şekilde kazandığı aktarıldı.

Makalede; söz konusu sonuç nedeniyle 'canlanan Türkçülüğün', 'Sovyet sonrası bütünleşmeye' göre daha cazip bir proje haline geldiğine değinilerek, Türk yapımı 'Bayraktar TB2' insansız hava araçlarının Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ’da da başarılı sonuçlara imza attığı yorumuna yer verildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Ermenistan'ın işgal nedeniyle Azerbaycan'a verdiği maddi zarar hesaplanacak
Borsa İstanbul'dan tüm zamanların kapanış rekoru
Galatasaray'ın deplasman fobisinden eser kalmadı
Vefat ilanıyla ortaya çıkan Gaziantep Üniversitesi'ndeki akraba ilişkileri tepki çekti
Tayvan kısıtlama ve karantina olmadan koronavirüsü yendi
Abdullah Avcı: Şampiyonluk elimizden alındı
Türkiye'deki corona virüsü vaka ve ölü sayısında son durum (13 Kasım 2020)
Emniyet personeline evlilik yıl dönümü izni
ABD seçimlerinde kritik eyaletlerdeki sonuçlar da belli oldu
Galatasaray, Kenan Karaman'ı transfer etmek istiyor
Yorumlar 93 yorum