BIST 1.529
DOLAR 7,35
EURO 8,90
ALTIN 410,31
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

'Retweet' tuşunun yaratıcısı bin pişman: 4 yaşında çocuğa dolu silah vermek gibi

Twitter'ın popüler 'retweet' tuşunun yaratıcısı Chris Wetherell, 10 yıl önceki icadından bugün pişman olduğunu söyledi.

Abone ol

BuzzFeed News, Twitter'da bir kullanıcının attığı mesajın diğer kullanıcılar tarafından yeniden paylaşılmasına izin veren 'retweet' tuşuyla ilgili sosyal medya devinin anahtar isimleriyle konuştu.

Google Reader'ın kurucusu ve Google'dan ayrıldığından beri eski bir etkili çalışan olarak tanınan yazılım geliştirici Chris Wetherell, aynı zamanda Twitter'da bir kullanıcının attığı mesajın diğer kullanıcılar tarafından yeniden paylaşılmasına izin veren 'retweet' tuşunun yaratıcısı.

Chris Wetherell, BuzzFeed News'a, 10 yıl önce yarattığı retweet tuşunun ilk kez kullanılmasına tanıklık ettiği günü anlattı.

Wetherell, "4 yaşında çocuğa dolu silah vermek gibi. Gerçekte yaptığımızın tam da bu olduğunu düşünüyorum" dedi.

Twitter, 'retweet' seçeneğini sunmadan önce, kullanıcılar, elleriyle 'RT' yazıp bir başka kullanıcının mesajını kopyalayıp yapıştırıyordu. 

Şu sıralar henüz kamuoyuna açıklanmayan yeni bir teknoloji oluşumunun kuruculuğuyla meşgul Wetherell, Twitter ekibinin 'retweet' tuşunu devreye sokarken toplumsal açıdan en önemli soruyu sormadığını aktardı.

Bu soruyu "Ne paylaşılacak" diye özetleyen ünlü yazılım geliştiricisi, "Bu soru neredeyse kimsenin aklına gelmedi" dedi. 

Twitter CEO'su Jack Dorsey de 'retweet dahil tüm eylemlerin tetikleyicilerini ve sonuçlarını kesinlikle düşünmekte olduğunu' söyledi.  

Twitter'ın kuruluş yıllarındaki yöneticisi sıfatıyla 'retweet' tuşunu devreye sokmuş Jason Goldman, "Alıntı retweet etmek, Twitter'ın bugün karşı karşıya olduğu en büyük sorun" dedi.

Goldman, alıntı retweetlemenin basıp geçerek sonuca varma mekanizmasını işlettiğini söylerken, Wetherell da şu görüşü dile getirdi:

"Başta bu tuşun yeterince temsil edilmeyen toplulukların sesinin duyulmasını sağlayacağını düşünmüştüm. Ama gerçekte bazı aşırılıkçılarla fanatiklerin saldırılarını koordine etmelerine ve yanlış bilginin yayılmasına yol açtı."

Retweetin sorun yaratacağını ilkin 2014 yılında Gaming aleminde kadınlara karşı taciz kampanyası yürütenlerin saldırılarını koordine etmek için bu tuşu kullandıklarında anladığını belirten Wetherell, "Gamergate katılımcıları bu tuşu kullanarak hoşlanmadıkları herhangi birini kolayca itibarsızlaştırdı" diyerek şöyle devam etti:

"O dönemde hedef seçilmiş her kime sorarsanız, retweetin, haklarındaki karalamanın kendileri daha yanıt veremeden hızla yayılmasını sağladığını söyleyecektir. Biz buna karşı bir savunma inşa etmedik, biz sadece saldırı iletim hattı inşa ettik."

"O zaman bunun sadece istisnai şekilde anormal davranan küçük bir grup insanın işi olarak kalmayacağına aydım. Bu, insanların davranış şekli haline gelebilirdi. Ve bu ödümü kopardı."

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Selçuk'tan toplu sözleşme açıklaması
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Meral Akşener: İmamoğlu'nun seçilmesinde herkesin payı var
Şişli'de cinayet! Moğolistanlıyı ev arkadaşları öldürülmüş
Türk Telekom'dan yüksek hızlı internette avantajlı tarifeler
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ile James Jeffrey arasında kritik görüşme!
AB'nin ilk yaptırımı belli oldu! Avrupa Yatırım Bankası Türkiye'ye kredi vermeyecek
Üsküdar'da iki metrobüs kaza yaptı! 10 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakan Atilla ile telefonda böyle görüştü
Bursluluk parası kaç lira 2019 5. sınıf-6.sınıf burs ödeme günleri
Yorumlar