BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan tespit: Deprem olursa can kaybı 18 bin olur

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "İstanbul'daki 1.8 milyona yakın binanın yüzde 60'ı risk altında. Sadece yüzde 1'i yıkılsa ve her binada bir kişi hayatını kaybetse bile 18 bin insan yapar" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Prof. Dr. Naci Görür, aradan geçen 20 yıllık süreye rağmen İstanbul genelinde deprem hazırlıklarının yeterli seviyede olmadığını belirtti.

İşte Prof. Dr. Naci Görür'ün tespitleri:

"18 bin insan yapar. Ağır bir tablo"

"Marmara'nın tabanını karış karış inceledik. Marmara Ereğlisi'nden Adalar'a kadar olan 79 kilometrelik fayda enerji birikimi var.

Kırılma bu fayda 7.2 büyüklüğünde deprem yaratır.

2029'a kadar deprem riski yüzde 62. İstanbul'da 1.8 milyona yakın bina var. Büyük depremde İstanbul'da sadece yüzde 1 binanın yıkılacağını öngören bir araştırma yapmıştık. Her bir binada sadece beş kişi yaşıyor olsa 90 bin ölüm yapar. Beş kişi değil de sadece bir kişi hayatını kaybetse bile 18 bin insan yapar. Ağır bir tablo.

"40 saniyelik büyük sarsıntıya nasıl dayanacak?"

1.8 milyona yakın binanın yüzde 60'dan fazlası mühendislik hizmeti görmemiş.

Yapıların birçoğu gecekondu niteliğinde ve iyi malzemeyle yapılmamış. İstanbul'da ruhsatı olan binalar bile denetimden uzak. Depremden sadece kamu binaları mı etkilenecek? Asıl risk vatandaşın yaşadığı binalarda. Deprem olmadan bile binalar yıkılıyorsa durup çok ciddi düşünmek gerekir. Zemin etüdlerine ne kadar önem veriliyor? Halen koruma duvarları veya bina yaparken gerekli mühendislik hizmeti tam anlamıyla verilmiyor. Temel açıyorsunuz, peş peşe heyelan ve kaymalarla binalar yıkılıyor. İstanbul 40 saniyelik büyük sarsıntıya nasıl dayanacak? Asıl önemli olan milyonlarca insanın yaşadığı evlerin durumu. Tehlike ve risk haritaları hazırlanmadı. Kentsel dönüşümde hatalar yapılıyor. Deprem odaklı elden geçirme çok az.

"En stratejik yerler barajlar olacak"

Büyük depremden en çok İstanbul sahilleri etkilenir.

Sağlam zemin ve binalar tehlike yaşamaz. Kentte yeni binalar, gökdelenler ve siteler yapılıyor. Yeni yapılan binaların yasaların öngördüğü denetimden geçip geçmediğini tam olarak bilmiyoruz. İstanbul'da tarihi yapıların birçoğu büyük depremde hasar alacak. Çalışmalar yetersiz. Tarihi yapılar ciddi risk altında. Büyük depremde en stratejik yerler barajlar olacak. Şayet barajlar da çökerse felaketin boyutu iki katına çıkar. Barajların gözden geçirilmesi gerekir. Sorun sadece barajların beton gövdesiyle alakalı değil. Depremde su kütlesinin hareketi, heyelan riski, deniz suyunun karışması sorunlarını kapsıyor. Nasıl ki viyadükler güçlendirildi, barajların da güçlendirilmesi gerekir.

"Tsunami riski var"

Büyük depremde tsunami riski her zaman söz konusu. Ancak bu risk depremden ziyade deniz içinde oluşacak heyelanlarla alakalı. Tsunami için hassas yer Çınarcık. Boğaz köprülerinde depreme bağlı risk bulunmuyor. Yaya üst geçitleri de depremde zarar görecek riskli yapılar arasında. İstanbul'un depremde en zayıf karnı elektrik ve doğalgaz şebekeleri ile trafolar. Depremde elektrik sıkıntısı çekileceğini söylememiz gerekir. Elektrik şebekeleri bir an önce deprem güvenli hale getirilmelidir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bu iller dikkat! Çok kuvvetli yağış geliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Hacamat takvimi Ağustos 2019 hangi günler yapılır?
Fenerbahçe'nin muhtemel 11'i belli oldu
AÖL ek sınav ne zaman MEB 2019-2020 iş takvimi sınavları
İrfan Can yönetimden izin istedi! Fenerbahçe'yi istiyorum
2019 YDS/2 sınavı ne zaman yapılacak ÖSYM sınav takvimi
Norveç polisi cami saldırganına engel olan cemaati tebrik etti
Emre Belözoğlu maç öncesi net konuştu! Yeter ki...
İnternetten film müzik indirmek caiz midir? Diyanet'ten 'download' fetvası
Polis akademisi polislik alımı 2019 kadın aday başvuru şartları
Erol Bulut: İstediğimiz oyunu sahaya yansıttık
Yorumlar 6 yorum