HABER /  GÜNCEL

İnternetten film müzik indirmek caiz midir? Diyanet'ten 'download' fetvası

İzinsiz indirilen dokümanların 'hak gasp etmek' olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanlığı, "O alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanlığı, internet üzerinden film, müzik, kitap gibi eserlerin, eser sahiplerinden izinsiz indirilmesinin caiz olmadığını açıkladı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Diyanet aylık dergisinde, "İnternetten program, yazılım, kitap, müzik indirmek ve bunları kullanmak helal midir?" sorusunu yanıtladı.

"İzni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir"

Diyanet'in verdiği yanıtta şu ifadeler kullanıldı: Hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bu iller dikkat! Çok kuvvetli yağış geliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Polis akademisi polislik alımı 2019 kadın aday başvuru şartları
Erol Bulut: İstediğimiz oyunu sahaya yansıttık
Polislik başvurusu 2019 POMEM erkek adaylar için şartlar neler?
Hikmet Karaman: VAR’a güveniyoruz ama...
Abdullah Avcı: Sistemi denedik olmadı
11 köyü karantinada olan Sinop'ta siteye asılan rezil yazıya bakın!
Yorumlar 5 yorum