BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  SAĞLIK

Prof. Dr. Kırpık'tan koronavirüs açıklaması: Esas çıkış noktası iklim değişikliği

Kars Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kırpık, koronavirüs salgınının esas çıkış nedeninin iklim değişikliği olduğunu belirterek "sorun çözülmezse bu pandemi gidecek başka pandemiler gelecek" açıklaması yaptı.

Abone ol

Dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüsle mücadele sürerken Prof. Dr. Mehmet Ali Kırpık pandeminin oluşmasının nedeninin de konuşulması gerektiğini söyledi.

"Dünyamız oluştuğu zamandan beri yaklaşık 5 defa soğuma ve ısınma dönemlerini geçirmiştir." diyen Prof. Dr. Kırpık, "Son geldiğimiz 150 yılda ısınma ya da normalleşme dönemi bitmiş soğuma dönemine geçmesi gerekirken tam tersine ısınma periyoduna devam etmiştir. Hatta sıcaklığın artarak devam ettiğini görüyoruz. Son 50 yılda bu çok daha fazla belirgin bir şekilde hissedilmektedir" diye konuştu.

"Esas koronanın çıkış sebebi iklim değişikliğidir"

TEMA Vakfı Kars İl Temsilciliği görevini de yürüten Kırpık, şöyle konuştu: Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunu anlamadan, bunun ne olduğunu bilmeden, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin insanlara ve canlılara yansımasının ne olacağını bilmeden bu tip pandemilerin, bu tip salgınların önüne geçmek mümkün değildir. Termik santraller, hidroelektrik santraller ve aşırı derecede doğaya karbondioksit ve karbonmonoksit gibi gazların salınması küresel ısınmayı meydana getiren faktörler arasındadır. Keşke sosyal hayat devam etse, pandemi bitse ama atmosferi ve çevremizi bugünkü gibi daha az kirletiyor olsak. İnanın belli bir zaman sonra her şeyin daha normal, eskisi gibi olmaya yüz tuttuğunu göreceğiz.

İklim değişikliği konusunu anlamadan bu tip salgınların önüne geçmek mümkün değil.

"Yüzyıllardan beri yiyorlar yeni bir şey değil"

Çin'in nüfusu 1.8 milyar. Oldukça kalabalık bir nüfus. Burada yaşayan insanların doğal yaşamla daha iç içe olduğunu söyleyebiliriz. Çinlilerin biliyorsunuz çok değişik bir mutfak kültürü var. Yürüyen, hareket eden her türlü hayvanı yiyorlar, yüzyıllardan beri yiyorlar yani yeni bir şey değil bu. Bildiğiniz gibi Çinliler dünyada millet ve devlet olarak yeryüzüne gelmiş en eski millettir. İkinci sırada da Türkler geliyor. Oradaki insanların bu gezen, yani hareket eden her türlü hayvanı yiyebiliyor olmaları bence açlıktan ya da temel gıda gereksinimlerinden değil de bir kültür haline geldiğindendir.

"Bu pandemi gidecek başka pandemiler gelecek"

Doğal eko sistemin önemine de değinen Prof. Dr. Kırpık şöyle konuştu:

Doğal sistemle, doğal eko sistemle iç içe olduğumuz zaman ya da doğal yaşama çok müdahale ettiğimiz için hayvanlarla iç içe oluyoruz ve onlardaki parazitler onlardaki mikroorganizmalar insanlara geçip hastalığa sebep olabilir. Biz ekosistemlerdeki iklim değişikliğine bağlı bu olumsuz şartları azaltmadığımız sürece bu pandemi gidecek başka pandemiler gelecek. İnşallah daha tehlikelisi ortaya çıkmaz. Örneğin koronanın havayla yani atmosfer yoluyla yayılmadığını söylüyor bilim insanları, bu konuda yeni yeni makaleler çıkıyor.

Bir de atmosfer ile yayıldığını düşünsenize polenler gibi o zaman vay halimize. O yüzden küresel ısınmayı tetikleyen olumsuz faktörleri konuşmamız lazım, bunların neler olduğunu bilim insanları bir araya gelip fert olarak, toplum olarak, dünya devletleri olarak, dünya milletleri olarak ne yapmamız gerektiğini ortaya koymaları lazım. Herkes de bu ortaya konulan kurallara uymak zorunda kalacak ve kontrolünün sağlanması gerekecek.

ABD'nin Paris Çevre Sözleşmesi'ne imza atmasının sağlanması lazım.

Prof. Dr. Kırpık ayrıca ABD'nin son Paris Çevre Sözleşmesi'ne imza atmadığını hatırlatarak, açıklamasını şöyle bitirdi: ABD'nin en kısa zamanda bu Çevre Sözleşmesine imza atmasının sağlanması lazım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bildiğiniz gibi popülaritesi oldukça yüksek bir devlet insanıdır.

Başka pandemiler uyarısı

Hem ülke içinde hem de ülke dışında kamuoyu oluşturarak kendi bünyesinde ya da devlet başkanları, hükümet başkanları nezdinde büyük bir kamuoyu baskısı oluşturabilir. ABD'nin bu çevre sözleşmesine bir an önce imza atmasında etkili olabileceğini ve bunu sağlayabileceğini düşünüyorum. Dünyada 8 milyarın bu korona pandemisi gibi daha tehlikeli veya başka pandemilerle karşılaşmaması için küresel ısınmayı tetikleyen faktörleri azaltması lazım ki iklim değişikliği gündeme gelmesin. O yüzden hepimizin çok büyük sorumluluğu ve görevi var.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul ilçeleri coronavirüs haritası! En riskli yerler nereler bakanlık açıkladı
Foto Galeri İstanbul ilçeleri coronavirüs haritası! En riskli yerler nereler bakanlık açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Koray Günter: Türkiye'den teklifler var ama hedefim Avrupa
Koray Günter: Türkiye'den teklifler var ama hedefim Avrupa
Almanya’da Hizbullah'ın siyasi kanadına yasak getirildi
Almanya’da Hizbullah'ın siyasi kanadına yasak getirildi
Süleyman Soylu'dan Barış Mançolu 1 Mayıs mesajı!
Süleyman Soylu'dan Barış Mançolu 1 Mayıs mesajı!
Dış ticaret rakamları! Mart ayında dış ticaret açığı yüzde 181,6 arttı
Dış ticaret rakamları! Mart ayında dış ticaret açığı yüzde 181,6 arttı
Andre Santos: Barcelona olmayınca Fenerbahçe'ye geldim
Andre Santos: Barcelona olmayınca Fenerbahçe'ye geldim
Antalya'da motosikletiyle kamyonete çarpan sürücü öldü
Antalya'da motosikletiyle kamyonete çarpan sürücü öldü
Werder Bremen Nuri Şahin'i serbest bırakıyor
Werder Bremen Nuri Şahin'i serbest bırakıyor
Koronavirüsü yenen doktor hastasını da böyle kurtardı
Koronavirüsü yenen doktor hastasını da böyle kurtardı
Burak Yılmaz'dan çağrı: Sıra sizde beyler
Burak Yılmaz'dan çağrı: Sıra sizde beyler
Ailesi kaybolduğunu sandı! 10 saatin sonunda evin yakınında uyurken bulundu
Ailesi kaybolduğunu sandı! 10 saatin sonunda evin yakınında uyurken bulundu