BIST 1.092
DOLAR 7,06
EURO 8,42
ALTIN 462,75
HABER /  GÜNCEL

Pastırma sıcakları 2019 ne zaman başlar hangi ayda başlayacak?

Meteoroloji, yurt genelinde hava sıcaklıklarının düşeceğini açıkladı. Sıcaklıkların düşeceği açıklamasının ardından vatandaşlar pastırma sıcakları ne zaman başlar, hangi ayda görülür araştırmamasına başladı. Pastırma sıcaklıkları genelde ekim ayının sonunda ya da kasım ayının ilk hastası görülür.

Abone ol

Pastırma sıcakları ne zaman başlar ve kaç gün sürer araştırması başladı. Pastırma sıcakları genellikle bir kaç gün yada hafta sürer. Bazı zamanlarda ise hiç görülmez. Peki, pastırma sıcakları ne zaman başlar ne zaman biter? İşte, pastırma sıcakları hakkında detaylar

PASTIRMA SICAKLARI HANGİ AYDA GÖRÜLÜR: Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

PASTIRMA SICAKLARI NASIL OLUŞUR: Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyiminin ortaya çıkması, pastırmanın bu donemde hazirlanmasi sebebiyle olmuştur. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

 

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan Macron'a çağrısına sert tepki: O teröristlerle görüşüyor...
Bebek boyun eğriliği neden olur nasıl anlaşılır egzersizle tedavi yolları
Adana mutabakatı metni 1988 kiminle yapıldı maddeleri neler?
Ali Akman Fenerbahçe'ye gidiyor mu? Resmi açıklama geldi
Şampiyonlar Kupası'nda dev derbi
Somer Sivrioğlu yaşı kaç nereli Somer Şef evli mi eşi kimdir?
Yorumlar