BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 36,00
ALTIN 2.569,54
HABER /  GÜNCEL

Paşanın gizli belgelerinde ne var?

Eruygur Paşanın kozmik belgelerinde Türkiye'ye ve örgüte ilişkin çok önemli noktalar var.

Abone ol Eruygur Paşanın evinde yapılan aramada şok belgeler ele geçirildi. Ele geçirilen belgeler arasında devlete ait kozmik belgelerin yanı sıra gazeteciden işadamına, politikacıdan öğretim görevlisine, işadamlarından kanaat önderlerine kadar toplumun hemen her kesiminden kişilere ait çok ‘özel’ bilgilere ulaşıldı.

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'ndeki çalışma ofisinden, çarpıcı belgeler çıkmaya devam ediyor. Ulaşılan belgeler arasında devletin yetkili kurumlarında bulunması gereken çok gizli evrakın yanı sıra, fişlenme ile ilgili belgeler de bulundu. Toplumun hemen hemen her kesiminin fişlendiği ortaya çıktı.

Ergenekon'un, toplumun yakından tanıdığı gazeteci, işadamı, politikacı, öğretim görevlisi, yabancı işadamları, azınlık işadamları, dini kanaat önderlerini fişledikleri belirlendi. Ancak istihbarat birimlerinin yapabileceği bu fişlemede, bütün isimlerin karşısında, "bize yakın, bize uzak, şu gurubun adamı, özel adres, özel telefonu, aile durumu ve yapısı, zaafları" gibi ifadeler bulunuyor.

ÜST HÜCRE ŞEMASI POLİSTE
Şener Eruygur'un belgeleri arasında, Ergenekon yapılanmasının üst hücresi konumundaki Şener Eruygur ve Hurşit Tolon liderliğindeki grubun tüm yapılanma şeması da yer alıyor. Şemada, daha önceki alt hücrelerde olduğu gibi, komuta, propaganda sorumlusu, medya sorumlusu, silahlı kanat sorumlusu, istihbarat sorumlusu ve sivil toplum örgütleri sorumlusu bulunuyor.

Öte yandan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün başında bulunduğu hücre yapılanmasının çökertilmesinin ardından, örgütün bir üst hücresi olan Şener Eruygur ve Hurşit Tolon liderliğindeki yapının faaliyetleri de engellendi. Son operasyonla birlikte, Veli Küçük'ün bulunduğu hücre, onun altında bulunan başka bir hücre ile birlikte toplam 3 hücre çökertilmiş oldu. Hücrelerin birbiri ile direkt teması bulunmuyor. Türkiye'yi sarsan operasyon öncesinde, Eruygur ve Tolon'nun darbe öngören 5 kademeli "B Planı" uygulamaya koydukları belirlendi.

DARBE MİTİNGİ İÇİN İZİN
Son olarak yakayı ele veren üst hücrenin, 5 kademeli olarak uygulamaya koydukları darbe planı içerisinde 6 Temmuz günü Kadıköy İskele Meydanı'nda saat 15.00'te 'Hukuka Saygı' mitingi adında miting başvurusunda bulunduğu öğrenildi. 9 kişilik bir tertip komitesi tarafından yürütülen bu çalışmanın izin belgesi şimdi İstanbul Valiliği'nde incelemeye alındı. Polis, hücrenin çökertilmesinin ardından artık bu mitingin bir öneminin kalmadığı görüşünde. Bu nedenle İstanbul Valiliği'nin kararı doğrultusunda mitinge izin verilecek ya da iptal edilecek.

İFADELER ALINIYOR
Gözaltına alınanların ifade işlemlerine dün başlandı. Poliste sorgulanan kişiler dün avukatları eşliğinde ifade verdi. Avukatların Ergenekon zanlılarına kendileri ile basında çıkan haberler hakkında bilgi verdikleri ve morallerinin bozuk olduğu açıklandı.