BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

Memur zammı ne kadar?

Enflasyon beklenenin altında açıklandı. Bu rakam memur zammını nasıl etkileyecek? Bakın memura ne kadar zam yapılacak?

Abone ol

Enflasyon oranı bugün açıklandı. Peki memura ne kadar zam yapılacak? Bakanlar kurulunun yüzde 5,2'yi esas alması halinde, yüzde 2'lik temmuz zammına, yüzde 0,76 enflasyon farkı ilave edilecek.

ENFLASYON YÜZDE 6

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici fiyatları bazında yılın ilk yarısına ilişkin enflasyonu, yüzde 5,2'nin üzerinde, yüzde 6 olarak açıklamasının ardından memur, memur emeklileri ve sözleşmeli maaşlarına enflasyon farkı yansıtılması gündeme geldi.

Bakanlar kurulunun yüzde 5,2'yi esas alması halinde, yüzde 2'lik temmuz zammına, yüzde 0,76 enflasyon farkı ilave edilecek.

Memur konfederasyonlarıyla yürütülen toplu sözleşme sürecindeki yazılı taahhüdde, enflasyon farkı için geçen yıl olduğu gibi en düşük memur maaşına yapılan artışın esas alınacağı belirtilmişti.

Bu çerçevede, ilk 6 aylık (ocak-haziran) enflasyonunun, yüzde 5,2'nin üzerinde kalan kısmının, enflasyon farkı olarak verilmesi öngörülmüştü.

Son durumda, Bakanlar Kurulunun, memur maaş katsayılarını enflasyon farkını kapsayacak şekilde yeniden belirlemesi gerekiyor.

Bu çerçevede, maaşlara önce 2008 yılı ilk yarısına ilişkin enflasyon farkı yansıtılacak, daha sonra Temmuz-Aralık dönemi için öngörülen yüzde 2'lik zam ilave edilecek. Devlet memurları ve sözleşmeliler, 15 Temmuzda zamlı maaşlarını alacak. Ayrıca, 14 günlük zam farkları da memur ve sözleşmelilere ödenecek.

Memur emekli maaşları da yeni katsayılara göre hesaplanacak ve yine zam farklarıyla birlikte hesaplarına yatırılacak.