BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  GÜNCEL

Müjde! Cep faturaları iniyor!

Nihayet bir indirim haberi var. Hem de cep telefonlarına... Müjdeyi Telekominikasyon Kurulu Başkanı verdi. Bakın indirim ne kadar olacak?

Abone ol

Ara bağlantı ücretlerine yüzde 35 indirim yapıldı. Başka operatörleri arayanların ‘cep’ faturaları yüzde 10 hafifliyor.

CNBC-E'nin haberine göre; Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, ara bağlantı ücretlerinde yapılan yüzde 33-35’lik indirimin Mayıs-Haziran cep telefonu faturalarına yüzde 8-10 arasında yansıyacağını söyledi. Ara bağlantı ücreti, operatörler arası arama olunca devreye giriyor. 

Acarer, ara bağlantı ücretlerinde yıllık periyotlarla indirimlerin süreceğini belirtti.

NUMARA TAŞIMA KASIM’DA BAŞLAYACAK

Numara taşınabilirliği uygulamasında gecikme beklemediğini belirten Acarer, 9 Kasım’da sistemin devreye gireceğini kaydetti. Acarer, 3G ihalesi için siyasi otoritenin değerlendirme yaparak karar vereceğini ifade etti.

NÜFUSU BİN VE ÜZERİ YERLER EKİM’DE KAPSAMA ALTINDA

Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Acarer, cep telefonu operatörlerinin Eylül sonuna kadar nüfusu bin ve üzerindeki yerleşim yerlerinin tamamını kapsama altına alacaklarını söyledi.

Acarer şunları kaydetti: “İmtiyaz sözleşmesinde 10 bin ve üzerinde kapsama zorunluluğu var. Ticari açıdan daha uygun olan yerde kapsama alanı tesis edilmiş. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde kapsama problemi var. Öncelikle bin ve üzeri yerleşim yerlerin, sonra da 500 ve üzeri yerlerin mobil kapsamına alınması için çalışma başlattık. Eylül sonuna kadar bin ve üzerindekileri kapsamayan yer kalmayacak. Yıl sonuna kadar da 500 ve üzeri kapsanamayan yer kalmayacak.