BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  POLİTİKA

Ak Parti son sözü söyledi!

Ak Parti'nin sözlü savunmasını yapmak üzere Çiçek Anayasa Mahkemesi'ndeydi. Çiçek savunmasını yaptı ve şunları söyledi;

Abone ol

Bugün Ak Parti adına Anayasa Mahkemesi'ne sözlü savunmasını veren Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek mahkeme çıkışında bir açıklama yaptı. Çiçek "biz savunmamızı yaptık artık karar Anayasa Mahkemesi'nin!.." dedi.

Çiçek şunları söyledi:

SÖZ YÜKSEK MAHKEMEDE

"Yargıtay cumhuriyet başsavcısı Yalçınkaya tarafından partimiz adına açılmış davada bugün sözlü savunmamızı yaptık. İddianamede ileri sürülen hususların partimiz bakımından neden doğru olmadığını, neden açılmaması gerektiğini, içtihat ve doktrin ve insan hakları sözleşmesi açısından çok yönlü değerlendirmelerini yaptık. Bundan sonraki iş yüksek mahkemenin takdirine kalmıştır. Bundan sonra mahkeme iddia ve bizim tarafımızdan verilecek cevapları dikkate alarak kararını verecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.
 
Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.
 
Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı gününü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek, davayı esastan görüşmeye başlayacak.
 
AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlisi heyete katılacak.
 
Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.
 
Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69'uncu maddesine göre, "temelli kapatma" yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre "Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma" kararı da verebilecek.