HABER /  EKONOMİ

Pamuk diyarı Çukurova'da hasat başladı

ÇUKUROVA'da pamuk hasadı başladı. Bu yıl 450 bin dekarlık ekili alandan 250 bin-270 bin tonluk pamuk rekoltesi bekleyen üretici, fiyatlardan da memnun.

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinin mahallelerinde sezonun ilk pamuk hasadına başlandı. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan hasat bazı arazilerde tarım işçileriyle bazılarında da makinelerle sürdürülüyor. Türkiye'de yaklaşık 5,2 milyon dekar alana ekilen pamuktan 2,6 milyon ton civarında ürün alınıyor. Son yıllarda verilen destekleme primiyle ekim alanı 270 bin dekardan 450 bin dekara yükselen pamuk, Adana'da ortalama 270 binlerden 2018'de 450-500 bin dönüme yükseldi. Bu yıl 450 bin dekarlık ekimin yapıldığı Adana'da 250- 270 bin ton pamuk üretimi bekleniyor.

Çiftçi memnun

Bölgede 'beyaz altın' olarak nitelendirilen, kozmetik, gıda ve yem sektöründe kullanılan pamuğun bu yılki rekoltesi çiftçileri memun etti. Mevsimin normal gitmesiyle rekolteden memnun kaldıklarını belirten çiftçi İsmail Telli (29), "Bu yıl mevsim iyi geçince pamuk da iyi yetişti. Bir taraftan pamuğu topluyoruz. Diğer taraftan fabrikalara gönderiyoruz. Ürünler, istediğimiz standartta ve boyutta. Fiyatlar da beklediğimiz gibi oldu" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray'da Club Brugge maçı hazırlıkları başladı
Kasımpaşa'dan beIN Sports'un spikerine tepki
'Falcao gelirse kurban keseceğim' diyen esnaf, sözünü tuttu
Yeni Şafak'ta bir ayrılık daha! Serdar Tuncer'in yazılarına son verildi
Dragana Stankovic, Galatasaray'da
Osman Bey ve Dündar Bey karşı karşıya! Kuruluş Osman'a damga vuran sahne
Yorumlar 1 yorum