BIST 1.345
DOLAR 8,36
EURO 10,11
ALTIN 478,18
HABER /  SAĞLIK

Oxford Üniversitesi'nden Oxford-AstraZeneca aşısı araştırması

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırma, Kovid-19'a karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısının bireyleri hastalıktan korumasının yanı sıra koronavirüsün bulaştırılmasını "büyük ölçüde" engellediği sonucuna vardığı belirtildi.

Abone ol

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs devam ediyor.  ​Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, Kovid-19'a karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısının bireyleri hastalıktan korumasının yanı sıra koronavirüsün bulaştırılmasını "büyük ölçüde" engellediği sonucu ortaya çıktı. 

Kamuoyuyla paylaşılmayan araştırmada çıkan sonuçlara göre, aşıların bireyleri yalnızca ağır hasta olmaktan koruması durumunda toplumsal bağışıklık için nüfusun büyük bölümünün aşılanması gerekiyor. Aşı ancak uygulandığı bireyleri koruyabiliyor. Ancak eğer aşı virüsün yayılmasını da engellerse, aşı olan her birey kendisinin yanı sıra diğerlerini de korumuş olacak ve bu durum salgının seyrinde ciddi bir etki yaratacak.

Testlerin pozitif çıkma oranı yarı yarıya düştü

İngiliz medyasında çıkan habere göre, Oxford Üniversitesi'nin 17 bin kişiden alınan örneklerle yaptığı araştırma, katılımcılardan her hafta numuneler alarak "ne kadar virüs taşıdıklarını" izledi. İki dozun da yapıldığı kişilerde kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı yarı yarıya azaldı. Öte yandan, virüsü taşımayan bireylerin hastalığı bulaştırması da mümkün olmadığından, mevcut sonuçlar aşının bulaştırıcılığa karşı ciddi bir etkisi olduğu şeklinde yorumlanıyor.

İlk dozun 3 aydaki etkisi yüzde 76 düzeyinde

Araştırmada ortaya çıkan diğer bir sonuca göre, Oxford-AstraZeneca aşısı yalnızca ilk dozun yapılmasından sonraki üç ayda yüksek düzeyde koruyucu olmayı sürdürüyor. Oxford Üniversitesi'ndeki çalışma, İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'dan 17 bin kişide ilk doz aşının ardından koruyuculuk düzeyinin 3 ay boyunca yüzde 76 düzeyinde kaldığını gösterdi. İkinci dozun ardından bu oran yüzde 82'ye yükseldiği ifade edildi. İngiltere'de 9,6 milyondan fazla kişiye aşının ilk dozu yapılırken, tüm dünyada 100 milyondan fazla dozun uygulandığı tahmin ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ozan Kabak, Liverpool formasını giydi
Geçiş üstünlüğüne yeni düzenleme! Resmi Gazetede yayımlandı
Konya'da bariyerlere saplanan otomobilde Prof. Dr. Kadir Okhan Akın öldü kızı yaralandı
Hazırlıklar başladı! 'Gizli davetli' düğün salonlarını denetleyecek
HDP'li Ayhan Bilgen'den 'yeni anayasa'ya tam destek! 'Tüm partilerin 40 yıllık borcu'
Kocaeli'de salgını fırsata çevirdi! Kömürlükte yapıp para kazanıyor
Premier Lig'e çabuk alıştı! Mbaye Diagne, İngiltere'yi salladı
Esenyurt'ta aynı yere beşinci baskın! Yine camdan atlayıp kaçmaya çalıştılar
Şanlıurfa'da uyuşturucu satıcısı tüfekle polisi vurdu
Fuhuş çetesinden kurtarılan Iraklı genç kız: İşkence yapıp, boğazımı kesmekle tehdit ettiler
Yorumlar