BIST 1.443
DOLAR 8,56
EURO 10,38
ALTIN 511,48
HABER /  SAĞLIK

Ortodontik diş tedavisinde yeni yöntem: Telsiz ortodonti

İhlas Haber Ajansı

Ortodontik tedavi yöntemlerinde yeni yaklaşımlardan birisi olan telsiz ortodontinin diş tellerine nazaran daha estetik bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Ortodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Bahar Pehlevan, bu yöntem sayesinde dişte çürük oluşma riskinin azaldığını kaydetti.

Abone ol

Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Bahar Pehlevan, şeffaf plaklar adıyla bilinen ‘telsiz ortodonti’ tedavisi hakkında önemli bilgiler aktardı. Dr. Pehlevan, telsiz ortodonti tedavisinin üç boyutlu bilgisayar teknolojisi ile kişiye özel olarak tasarlanan ve dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmeyi sağlayan modern bir tedavi yöntemi olduğunu açıklayarak, “Bu yöntemle öncelikle ağız içi ölçülerin alınması ya da üç boyutlu tarayıcılar ile ağız içi tarama yapılmasını takiben kayıtlar bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar programı aracılığı ile dijital ortamda hekimin talimatları doğrultusunda tedavi planlanması yapılarak dişler gelecekleri son konuma göre hareket ettirilir. Planlanan diş hareketlerine göre üç boyutlu yazıcılar aracılığı ile kişiye özel şeffaf plak dizileri üretir. Üretilen her plak dişler üzerine, yapıştırılan ataşmanlar aracılığı ile belirli miktarda kuvvet uygular. Bu sayede dişlerde hareket sağlanır ve çapraşıklıklar düzeltilir.” dedi.

Telsiz ortodonti tedavisinin avantajları nelerdir?

Plakların en önemli avantajının oldukça ince ve şeffaf bir termoplastik bir maddeden üretilmesi sayesinde, neredeyse hiç görünmemesi olduğunu ifade eden Dr. Pehlevan, “Telsiz ortodonti tedavisi diş tellerine nazaran daha estetik bir tedavi yöntemidir. Takıp çıkarılabilir olması ile yeme içme kısıtlamalarına gerek kalmaz. Günlük hayatı etkilemeden konforlu bir tedavi deneyimi sunar. Teller ve braketler olmadığından ağız içi yaralanmalara neden olmaz. Diş fırçalama daha etkin bir şekilde yapılabildiğinden çürük oluşma riski azalır. Tedavi dijital ortamda tasarlandığından öngörülen tedavi sonucu yani dişlerinizin geleceği son konum tedavi başlangıcında görülebilir.” diye konuştu.

Şeffaf plaklar nasıl kullanılır?

Dr. Pehlevan, hekimler tarafından tedavi planlaması doğrultusunda hastalar için bir randevu takvimi oluşturularak her randevuda hastaya belirli sayıda plak teslim edildiğini ve rutin kontroller yapılarak her plağın planlanan diş hareketlerine göre hekimin talimatları doğrultusunda, 1 hafta ile 10 gün arasında değişen sürelerde kullanımı tavsiye edildiğini belirtti. Her plakta planlanan diş hareketinin elde edilebilmesi için hastaların plakları günde ortalama 20 ila 22 saat takması önerileceğinin altını çizerek, yeme-içme sırasında plakların çıkarılması ve diş fırçalama ardından tekrar takılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Erzurumspor'da Mesut Bakkal ile yollar ayrıldı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Son dakika! İşsizlik rakamları açıklandı işsiz sayısında azalma var
Koronavirüsün gölgesinde kaldı! Grip bu yıl neredeyse görülmedi
Ekrana bakmayacak kişiler aranıyor: 24 saat için 17 bin TL
Ozan Tufan'ın füzesi sonrası nişanlısından olay paylaşım
Gaziantep'te Kovid-19 tedbirleri hiçe sayıldı! 215 kişiye para cezası kesildi
Sinop'ta Kovid-19 vakası görülen okulda yüz yüze eğitime 14 gün ara verildi
İstanbul'da gece çamur yağdı araç sahipleri sabah şoku yaşadı
Zonguldak'ta yaşlı çiftin evine giren yeğenleri hayatının şokunu yaşadı
Yorumlar