BIST 1.205
DOLAR 7,88
EURO 9,28
ALTIN 481,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASA'nın Orion uzay aracı test edildi peki ne işe yarayacak?

NASA, gelecekteki Ay ve Mars görevlerinde kullanmayı amaçladığı Orion uzay aracında kalkışta yaşanacak acil durumlarda personelin güvenle tahliye edilmesini sağlayacak sistemi test etti.

Abone ol

NASA'dan gelen açıklamaya göre Orion uzay aracının fırlatış sonrasında, henüz taşıyıcı rokete bağlıyken ortaya çıkabilecek aksaklıklarda, roketten ayrılarak astronotların güvenle Dünya'ya geri dönmesini sağlayan tahliye sisteminin başarılı bir testi gerçekleştirildi.

"Ascent Abort-2" (Kalkış Tahliyesi-2) adı verilen deneme için, Orion personel taşıyıcı kapsülün test için tasarlanan bir versiyonu, Northrop Grumman şirketinin ABD Hava Kuvvetleri için geliştirdiği "Peacekeeper" roketiyle Florida eyaletindeki Cape Caneveral Uzay Üssü'nden atmosfere fırlatıldı.

nasa uzay uydu

Orion test aracı, yaklaşık 9,5 kilometre irtifa kazanarak yüksek aerodinamik stres bölgesine ulaştı. Bu noktada tahliye süreci başlatıldı ve milisaniyeler içinde harekete geçen tahliye motoru, kapsülü roketten ayırmayı başardı. Ardından devreye giren irtifa kontrol motoru, kapsülü çevirerek denge kazanmasını sağladı. En son aşamada ise iniş motoru devreye girerek kapsülü Atlantik Okyanusu'na indirdi.

NASA, Orion uzay aracını Ay'ı basamak olarak kullanarak Mars'a insanlı seferler yapmayı amaçlayan Artemis görevlerinde kullanmayı planlıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Şartlar elinizde olmayacak Temmuz 2019 Aslan Burcu Hande Kazanova
Ozan Kabak nazara geldi
Beşiktaş'tan şoke eden karar
Akdeniz Üniversitesi'nde 6 ayda 19 hastaya kadavradan böbrek nakli
Minibüste yardım çığlığı! Düğün sabahı tecavüze uğradı intihar girişiminde bulundu
Ücretsiz tablet nereden alınır MEB dağıtmaya başladı mı?
Yorumlar