BIST 1.540
DOLAR 7,40
EURO 9,00
ALTIN 441,67
HABER /  GÜNCEL

Murat Kurum termik santrallerine mühlet verdi! 6 ay içerisinde adım atarız

Anadolu Ajansı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevreyi korumaya yönelik adım atmaya hazırlanıyor. Bakan Kurum termik santrallerine 6 ay mühlet verdi.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, termik santrallerin 6 ay içerisinde filtreleme adımı atmamaları halinde, bakanlık olarak çevreyi koruyacak adımı kararlı şekilde atacaklarını söyledi.  Kurum, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde termik santrallere, bu yılın sonuna kadar tamamlamaları gereken çevre mevzuatına uyuma yönelik düzenlemeler için 2,5 yıl ek süre verilmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bu konuda 2020'nin başına kadar süre verildiğini hatırlatan Kurum, santrallerin bazılarında yenileme olduğunu ancak bazılarının da bu adımları atmadıklarını vurguladı. 

Son yasada 6 ay içerisinde termik santrallerdeki filtrelemeye ilişkin adımları santrallerin atması gerektiğini vurgulayan Kurum, "Eğer 6 ay içerisinde termik santraller filtrelemede bu adımı atmazsa, bunu biz dün de bakan arkadaşlarımızla istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı görüştedir. 6 ay içerisinde atılmayan adımları biz bakanlıklar olarak resen atıp o tedbiri gerekirse biz kendimiz alıp çevreyi, doğayı koruyacak adımı kararlı bir şekilde atacağız." diye konuştu. 

2022'ye kadar bekleyemeyiz

Kurum, "2022'ye kadar bekleme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Şu anki yasada 6 ay içerisinde bu işe başlamak durumundalar. Başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz. İlave bir 6 ay vermiş olacağız öyle düşünelim." dedi. 

Boğaziçi Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi taslağına ilişkin Kurum, "Meclisin takdirindedir. Bizim oradaki amacımız boğazdaki yeşil alanı artırmak ve boğazın silüetini daha iyi hale getirmek. Boğazdaki kaçak yapılarla mücadele etmek. Deprem riski yaşayan vatandaşlarımızın, deprem riskini bertaraf etmek. Sınırlara baktığımızda da orada 1983'te belirlenmiş, bugünün şartlarına uymayan bir durum söz konusu. Bu durumları da gözetip bir çalışmayı yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Arnavutluk'ta peş peşe iki büyük deprem! Enkaz altında çok sayıda insan ve ölüler var Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Asgari ücret mesaisi 2 Aralık'ta başlıyor! Türk-İş'in teklifi belli oldu
Arnavutluk'ta 20 Türk'ün kaldığı otel çöktü! Hepsi kurtarıldı
Mali'de iki helikopter çarpıştı 13 Fransız askeri öldü
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan grup toplantısında CHP'ye tepki
Vodafone Park’ta radikal değişiklik
Ümit Zileli Kılıçdaroğlu ve kurmaylarına verdi veriştirdi: Önce aynaya bakacaksınız
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan güvenli bölge açıklaması
Kılıçdaroğlu Talat Atilla ile 7 yıldır görüşmedim demişti Nedim Şener'den olay paylaşım
AND Gayrimenkul’den yılın kampanyası: Özel yüzde 40 indirim
Serkan Seki evli mi eşi Pınar Muslu kimdir ve işte çocukları
Yorumlar 3 yorum