BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  EKONOMİ

Moody’s bu kez İngiltere’nin kredi notunu düşürdü!

Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin kredi notunu Aa3 seviyesine düşürdü. Daha önce “negatif” olan not görünümünü ise “durağan” olarak değiştirdi.

Abone ol

Geçen ay Türkiye'nin kredi notunu tarihin en düşük seviyesine indiren Moody's, dün de İngiltere'nin notunu düşürdü. Kurum, son 7 yılda üçüncü defa İngiltere'nin notunu indirdi.

31 Mart 1978’de en yüksek not olan Aaa ile başlayan İngiltere’nin Moody’s yolculuğu, 22 Şubat 2013’te ilk kırılmayı yaşadı. O tarihte ilk not indirimi geldi ve not Aa1 seviyesine düşürüldü. 22 Eylül 2017’de İngiltere’nin kredi notunu Aa2 seviyesine düşüren Moody’s, dün de notu Aa3’e düşürdü.

Not indiriminin gerekçeleri

Moody’s tarafından yapılan açıklamada, not indiriminin temel gerekçeleri şöyle sıralandı:

1- Ülkenin kamu maliyesi görünümü, belirgin şekilde zayıfladı ve borç yükünün artmaya devam etmesi bekleniyor.

2- Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılmasından kaynaklı olarak ülkenin orta vadeli ekonomik gücünde yaşanması muhtemelen olan erozyon, ülkenin yaşadığı mali sorunları da artırıyor. Brexit müzakerelerin karmaşık seyri ve iç siyasi dinamikler de politika kararlarını zorlaştırıyor.

Kurumların kalitesinde düşüş

Pandeminin ülke ekonomisi üzerinde kalıcı iz bırakabileceği ve büyümenin beklenenden daha zayıf olabileceği uyarısında bulunan kurum ayrıca, ülkede yasama ve yürütme kurumlarının kalitesinin son yıllarda azaldığına dikkat çekti.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi, Moody’s açıklamasında kurumların kalitesindeki zayıflamaya işaret edildiğini hatırlatarak, Boris Johnson hükümetinin ülke kurumlarına dönük ideolojik saldırısının ekonomi üzerinde doğrudan etkide bulunduğunu belirtti.

Yüzde 9,8 küçülme bekleniyor

İngiltere’de nisan-ağustos döneminde bütçe, pandeminin etkisiyle  173,7 milyon sterlin (222 milyon dolar) açık vermişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Britanya ekonomisinin 2020’de yüzde 9,8 küçülmesini bekliyor. Ülkede hizmetler sektörünün ağırlığı ve bu sektörün pandemiye karşı alınan karantina tedbirlerinden fazlasıyla etkilenmesi, küçülmenin şiddetini artırıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüs son durum raporu! Sağlık Bakanlığı açıkladı, işte dikkat çeken tespitler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İtalya Serie A takımlarında Kovid-19 vakaları artıyor
Siirt'te genç kızı intihar etmekten polis ekipleri vazgeçirdi
Beşiktaşlı basketbolcu Furkan Haltalı'nın Kovid-19 testi pozitif çıktı
İçişleri Bakanlığı: Turuncu kategorideki terörist Mehmet Nuri Husidur etkisiz hale getirildi
Sakarya'dan kahreden haber! Kazada yaralanan polis memuru şehit oldu
Tarık Solak kimdir evli mi eşi ve çocukları var mı?
Yorumlar 1 yorum