BIST 1.523
DOLAR 7,51
EURO 9,07
ALTIN 443,25
HABER /  GÜNCEL

Milli Savunma Hulusi Akar Meis'i gösterip sordu: Bunlar tahrik değilse ne!

ANTALYA'da Meis Adası'nın karşısında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "18 ada Yunanistan tarafından anlaşmalara aykırı şekilde silahlandırılmış. Bunlar tahrik değil de ne?" dedi...

Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kaş'ta Yunanistan'ın askeri hareketliliğine tepki gösterip, 'Bunlar tahrik değil de ne' diyerek tepki gösterdi. Akar "18 ada Yunanistan tarafından anlaşmalara aykırı şekilde silahlandırılmış. Bunlar gerginliği tırmandırıyor, karşılıklı diyaloğu yok ediyor. Meis Adası’nın silahtan arındırılması lazım' dedi. İşte Milli Savunma Bakanı Akar'ın açıklamalarından satır başları...

- Burada Yunanlı komşularımız, anlaşmaları bir tarafa bırakıp, adaları çok ciddi bir şekilde deniz yetki alanları konusunda ısrar ediyorlar. Bu konudaki çalışmalar yapılmakta, tezler konuşulmakta.

- Bu adanın (Meis Adası) diğer 23 ada gibi silahtan arındırılması lazım. Bu daha önceki bütün anlaşmalarda silahtan arındırılmış olması lazım.

- 18 ada Yunanlı komşularımız tarafından anlaşmalara aykırı bir şekilde silahlandırılmış, asker konuşlandırılmış.

- Bunlar gerginliği tırmandırmak, anlayışı tahrip etmekte. Gerginliği artırıcı, provokatif davranışların bir kenara bırakılması lazım.

Oldu bittiye getirilmemesini istiyoruz

- Egemenliği anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş adalar var. Maalesef Yunanistan her şeyi kendi menfaatine göre yorumlamakta. Bunların takipçisiyiz. Bugüne kadar gelmiş faaliyetlerin mahkeme kararlarına uygun şekilde gerçekleştirilmesini ve oldu bittilere getirilmemesini istiyoruz.

- Biz buradaki sorunlarımızı barışçıl bir şekilde çözülmesini istiyoruz. Biz burada bunları söylerken diğer tarafta maalesef Yunan tarafı adalara asker getirip götürmeye devam ediyor. 

- Meis adası’na sanki kutlama için başka ada kalmamış gibi sürekli buralara gelinmesi tabi bizleri Türk kamuoyunu rahatsız eder biz bunları provokatif kışkırtıcı olarak görüyoruz.

Fransa silahlanma konusunda kışkırtıyor

- Meis Adası’nın silahtan arındırılması lazım. Bizim hak ve hukukumuzun tanınması lazım. Macron'un öncülüğünde burada bir tahrik ve kışkırtıcılık var. 

- Son zamanlarda Yunanistan'da bir silahlanma yarışı başladı. Fransa'nın tahrik ve teşviki ile gündemde tutulmakta.

- Güvenilen dağlara karlar yağmadan diyalog kanalını açmamız lazım. Bunun çok daha sağlıklı ve akılcı bir yol olduğunu herkesin görmesi lazım.

- Bizim anlayışımıza göre gerginliği hiç kimseye yararı yok. Macron'un öncülüğünde bir provokatif bir yaklaşım var. Yunanistan tahrik edilmekte, yönlendirilmekte.

- Son 15 günde 4 büyük kara-deniz ve hava unsurlarının katıldığı tatbikatlar gerçekleştirildi. Bizim yaptığımız, her yıl yaptığımız tatbikat. Buradaki huzura, istikrara zarar verilmektedir.

Macron'un tüm amacı ekonomik çıkar...

- Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un hamleleri şimdi açık ve seçil bir şekilde ticari maksadı olduğu kesin. Yunanistan’dan alacağı paralarla kendisine katkı sağlayacak.

- Macron liderliğinde uygulanan politikalardan bir sonuç elde edilemediği ortada bunu kapatmak için bazı roller almaya kalkıyor. Dünya kamuoyu önünde bunların politikaları çöktü.

- Macron bunun verdiği asabiyetle bu hatalarını örtbas etmeye çalışıyor. Ancak bu yaptıkları ile bunun örtbas edilmesi mümkün değil.

- Yunanistan’ın Macron’un kendini kurtarma operasyonlarına meze olmaması lazım. Macron'un politikalarının iflas ettiği ortadadır.

- 40 bin kilometrelik bir alan Meis Adası’ndan dolayı Yunanistan’a veriliyor bizim bunu kabul etmemize imkan yok. Herkesi aklı selime davet ediyoruz. O zaman problem çözülmez. Biz hiçbir zaman haklarımızı çiğnetmeyeceğimizi her zaman söyledik.

Oruç Reis neden döndü?

- Oruç Reis planlı faaliyeti nedeniyle döndü. Oruç Reis’in geri dönüşü ile ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Bu gerekli planlar çerçevesinde yapılan bir faaliyettir. Herhangi bir şekilde bizim oradaki haklarımızdan vazgeçmemiş söz konusu değildir.

Macron'un Erdoğan ile ilgili söylemleri fitne...

- Peşinen şunu söyleyeceğim bu ve benzer söylemler tamamen bir şekilde fitne çalışmalarıdır. Bu fitne çalışmalarının da bizim asil milletimiz karşısında hiçbir etkisi ve kıymeti yoktur.

- Macron’da bir rol kapma çabası var. Burada hiçbir temsil yetkisi yok. Avrupa Birliği’nin arkasına sığınıyorlar. NATO’nun beyin ölümünden bahsedeceksiniz ertesi gün NATO’dan medet umacaksınız.

- Artık köprünün altından çok sular geçti. Türkiye’nin menfaatini korkutmak için ne yapmak gerekiyorsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

- Bunlar için benim söyleyebileceğim tek söz; Entelektüel namus. Aynı kişiler burada Meis’e 40 bin kilometre bir alan talep ediyorlar. Bunu hiç kimse kabul etmez biz akla ve mantığa davet ediyoruz.

LİBYA’DA SON DURUM

Bizim bütün diğer konularda olduğu gibi Türkiye son derece hukuka uygun eylemler içinde. Şu anda BM’nin tanıdığı tek siyasi güç Sarrac hükümeti biz de ilişkilerimizi onlarla yürütüyoruz.  Bunun da saklı gizli bir tarafı yok. Fransa ve Abu dabi Hafter’e çok ciddi destekler sağladı. Biz oradaki bu saldırıları durdurmaya çalıştık. Oradaki Hafter’in terk ettiği yerlerde 20 tane toplu mezar bulundu. Biz bunlara karşı mücadele ediyoruz. Biz davet üzerine tamamen insani nedenlerle oradayız. Herkesin bizim orada ne yaptığımızı çok iyi anlaması lazım.

Bir çok ülke ve BM buradaki Hafter grubunun saldırılarına karşı sessiz kalıyor. Burada insanlar bir takım ekonomik çıkarlar ve siyasi çıkarlar doğrultusunda taraf oluyorlar. Bunu da bilip öyle değerlendirmek lazım. 2011’den itibaren Suriye’de yapılan hataların da aynen Libya’da yapıldığını görmekteyiz.

Türkiye Libya’da üs kuracak mı?

Çeşitli eğitim merkezlerinde oradaki Libyalı kardeşlerimizin eğitimine düzenli ordu kurmalarına yardımcı oluyoruz.

ÖNCEKİ HABERLER
İmama bak! 1 ay önce ölen kardeşinin eşiyle yasak aşk yaşadı, karısı duyunca intihar etti
Miçotakis'ten Türkiye mesajı! Erdoğan'la görüşür müsünüz sorusuna bakın ne yanıt verdi
Son şampiyon Başakşehir 4. transferini resmen açıkladı
DGS tercihler ne zaman 2020 DGS taban puanları belli oldu mu?
Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 28 milyon 946 bini aştı
Bakan Mustafa Varank: İlaç endüstrisi savunma sanayisi kadar önemli
İçişleri Bakanlığı: Şırnak'ta 3 terörist etkisiz hale getirildi
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Atatürk takıntısı! CHP çok fena karıştı
Balıkesir'de vahşet! Kardeşlerin miras kavgasında gelin, sopa ve kürekle dövülerek öldürüldü
Yunanistan'ın kafası karışık! Cumhurbaşkanı'ndan provokatif ziyaret
Yorumlar 10 yorum