BIST 1.983
DOLAR 13,52
EURO 15,09
ALTIN 777,58
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilere takıldı kimin duası kabul oldu

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 8 ve 12'inci sınıf öğrencileri için internet üzerinden aktif hale getirilen "EBA Canlı Sınıf" uygulamasında öğrencilerle buluştu. Üniversiteye hazırlık için evden çalışmak isteyen liselilerin önceki taleplerini hatırlatan Selçuk, "Kimin duası kabul oldu?" diye sordu.

Abone ol

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavı ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlık sürecindeki 8 ve 12'inci sınıf öğrencileri için kademeli olarak internet üzerinden aktif hale getirilmeye başlanan "EBA Canlı Sınıf" uygulamasında öğrencilerle buluştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, uzaktan eğitim süreciyle ilgili tüm çalışmaların koordinasyonunu bizzat yürüten Selçuk, Kavacık Borsa İstanbul Ortaokulu 8-A sınıfı ve Yalova Termal Fen Lisesi 12'nci sınıf öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalındaki canlı sınıflarına sürpriz ziyaret gerçekleştirdi.

Derslere katılan Bakan Selçuk, öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti.

İlk olarak Kavacık Borsa İstanbul Ortaokulu'ndan matematik öğretmeni Duygu Gürman ile 8-A şubesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği derse bağlanan Selçuk, sınav telaşındaki öğrencileri rahatlatan mesajlar verdi.

Sınava girecek öğrencilerin yalnızca birinci dönem müfredatı ve kazanımlarından sorumlu olduğunu hatırlatan Bakan Selçuk, öğrencilerden, kendilerini strese sokacak şeylerden uzak durmalarını istedi.

Düzenli bir çalışla sistemi oluşturun

Öğrencilere evdeki çalışma düzenine ilişkin tavsiyelerde bulunan Bakan Selçuk, "Sizler yalnızca odaklanın ve düzenli bir çalışma sistemi oluşturun. Hangi işi hangi saatte yaptığınıza dikkat edin ve kendi rutininize uyun. İnşallah bugünler de geçecek ve yine koşa koşa okullarınıza gideceksiniz ve sınıfları şenlendireceksiniz." diye konuştu.

Bakan Selçuk, İstanbul bağlantısının ardından Yalova Termal Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Dilek Karaduman'ın 12'nci sınıfların iki şubesiyle gerçekleştirdiği derse konuk oldu.

Öğrencilerle tatil diyalogları

"Biz insanı evde de rahat bırakmayız görüyorsunuz böyle. Hani hep bana liseliler, 'Hocam biz evde kalalım evde çalışalım, işte okula gitmeyelim, devamsızlık olmasın' derdi. Kimin duası kabul oldu?" diye soran Selçuk'a öğrenciler, "Biraz fazla oldu Bakan'ım, özledik." cevabını verdi.

Bunun üzerine "Fazla mı oldu? Ne kadar olsa iyi olurdu?" diye soran Bakan Selçuk'a, bir öğrenci, "Bir, 15 tatil gibi olsa." karşılığını verdi.

Bakan Selçuk da "Şu virüsü bir yenelim inşallah ondan sonra hep beraber okullarda buluşacağız." dedi.

"Okul başarısı ve hayat başarısı farklı şeyler"

Bakan Selçuk, başarılı ve mutlu olmak için önerilerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"İnşallah hepiniz çok başarılı olacaksınız. Buna yürekten inanıyorum. Okul başarısı ile hayat başarısı farklı şeyler. Bunca yıllık deneyimlerimden sonra size şunu söyleyebilirim, okulda başarılı olanın hayatta başarılı olacağının garantisi yok. Derste ne yaptığınız önemli ama daha da önemlisi ders dışında ne yaptığınız. O sizin hayattaki başarınızı etkileyecek olan faktör. Yani bir enstrüman çalıyor musunuz, spor yapıyor musunuz, aileye destek oluyor musunuz? Bunlar belirleyici olacak. Deneyim kütüphanenizi genişletmeniz gerek. Fakültede okurken de kaç tane kartvizit biriktirdiğiniz, kaç tane kongreye katıldığınız, kaç e-mail adresi biriktirdiğinize önem verin. Her şeyden az az değil belli bir konuda derinleşmeniz lazım. Dünyayı izleyin."

Öğrencilerden kendilerine dikkat etmelerini isteyen Selçuk, yapay gıdalardan uzak durmaları ve sürekli ekrana bakmamaları gibi tavsiyelerde bulundu.

Koronavirüs pandemisinin dünya için bir problem olduğunu hatırlatan Bakan Selçuk, Amerika ve Avrupa'da birçok ülkenin henüz uzaktan eğitime başlamadığına, Türkiye'de ise öğretmenlerin de gayretiyle öğrenci ve öğretmenlerin hızla buluşturulduğuna dikkati çekti.

Bakan Selçuk, öğrenci ve öğretmenlerin bundan sonra da ihtiyaçları doğrultusunda ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

EBA Canlı Sınıf uygulamasının, gelecek hafta başından itibaren Türkiye genelinde 8 ve 12'nci sınıf öğrencilerinin kullanımına açılması planlanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İBB ihaleye çıktı! İstanbullulara 500 bin yardım kolisi dağıtacak
İBB ihaleye çıktı! İstanbullulara 500 bin yardım kolisi dağıtacak
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Erdoğan'dan Çin Devlet Başkanı'yla kritik görüşme
Erdoğan'dan Çin Devlet Başkanı'yla kritik görüşme
DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Acilen işten çıkarmalar yasaklanmalı
DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Acilen işten çıkarmalar yasaklanmalı
Koronavirüsü yenen Özge hemşire yaşadıklarını anlattı! Moral çok önemli
Koronavirüsü yenen Özge hemşire yaşadıklarını anlattı! Moral çok önemli
Türk Kızılay ve TikTok Covid-19’a  karşı seferber oldu
Türk Kızılay ve TikTok Covid-19’a karşı seferber oldu
RTÜK’ten Halk TV’ye “korona virüs” cezası
RTÜK’ten Halk TV’ye “korona virüs” cezası
Roma'dan Cengiz Ünder için flaş karar! Korona darbesi
Roma'dan Cengiz Ünder için flaş karar! Korona darbesi
Ekrem İmamoğlu'nu böyle tehdit etti: Öldüreceğim kişiye önceden haber veririm
Ekrem İmamoğlu'nu böyle tehdit etti: Öldüreceğim kişiye önceden haber veririm
Ne zaman oruç tutulacak 2020 Diyanet Ramazan başlangıcı
Ne zaman oruç tutulacak 2020 Diyanet Ramazan başlangıcı