BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,28
ALTIN 499,37
HABER /  DÜNYA

Michelle Obama Trump'ı yerden yere vurdu! 'Yanlış başkan'

ABD'de Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri icin Demokratların adayının resmiyet kazanacağı parti kongresi başladı. Kongrede konuşma yapan Michelle Obama, "Trump ülkemiz için yanlış başkan" ifadesini kullandı.

Abone ol

Perşembe gününe kadar sürecek kongrede, Joe Biden'in başkan adaylığı, Kamala Harris'in de başkan yardımcısı adaylığının resmen ilan edilmesi bekleniyor. 

Michelle Obama, ülkenin başkanının tehlikesini küçümsediği "bir virüs yüzünden" ekonominin yerlerde süründüğünü, uluslararası ittifakların dağıldığını belirterek vatandaşları demokratların adayı Biden'i seçmeye çağırdı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük bir bölümü virtüel konuşma ve etkinliklerden oluşan kongrenin ilk gününde sol eğilimli senatör Bernie Sanders ile eski başkan Barack Obama'nın eşi Michelle Obama konuştu.

"Başkanlık görevine uygun değil"

Başkan Donald Trump'u sert biçimde eleştiren eski First Lady Michelle Obama, "Trump ülkemiz için yanlış başkan" dedi. Donald Trump'un kendini göstermek için yeterli zamana sahip olduğunu, ancak şimdiye kadar yaptıklarına bakılırsa başkanlık görevine uygun olmadığının görüldüğünü belirtti.

Trump'ın küçümsediği "bir virüs yüzünden" ekonomi yerlerde sürünüyor.

Michelle Obama, eşinin başkanlığı süresince bu görevin ne kadar zor olduğunu gördüğünü, bunun aynı zamanda güç sahibi olma anlamına geldiğini kavradığını belirtti. Eski First Lady, başkanlık yapacak kişinin, ABD'deki her vatandaşın hayatının anlamı ve değeri olduğunu anlayacak inanca ve sağlam bir ahlaka sahip olması gerektiğini vurguladı. Obama, ülkenin başkanının tehlikesini küçümsediği "bir virüs yüzünden" ekonominin yerlerde süründüğünü, çok sayıda vatandaşın sağlık sigortasını kaybettiğini, halkın ayakta kalmak için mücadele ettiğini, uzun çabalar sonucu kurulan uluslararası ittifakların dağıldığını belirtti. Sorunlara Beyaz Saray'da cevap arayanların ise sadece karmaşa ve bölünme ile karşılaştığını, empatinin de kaybolduğunu söyledi. Michelle Obama, vatandaşları Demokratların adayı Joe Biden'i seçmeye çağırdı.

"Söz konusu olan demokrasimizin korunması"

Michelle Obama'dan önce konuşan ve kendisi de Biden'e karşı güçlü bir aday adaylığı yarışı sürdüren solcu senatör Bernie Sanders de kongrede yaptığı konuşmada seçmenleri Joe Biden'a destek vermeye çağırdı. Sanders, "Bu seferki seçimlerde söz konusu olan demokrasimizin korunması. Donald Trump'ı mağlup etmek için birleşmeliyiz" diye konuştu.

ABD'de halihazırda yapılan pek çok anket demokrat partili Biden'i önde gösterse de karmaşık seçim sistemi nedeniyle anketlerin öngörüleri yanıltıcı olabiliyor.

"Seçimleri sadece manipülasyon olursa kaybederiz"

Wisconsin eyaletinin Oshkosh kentindeki bir seçim mitinginde konuşan ABD Başkanı Donald Trump ise seçimleri sadece usulsüzlük olması halinde kaybedeceklerini ileri sürdü. "Oyunuzun sayıldığından emin olun" diye seslenen Trump, seçimlerin ABD halkı ve medeniyet için var var olma mücadelesi olduğunu ve bunun için kendilerinin savaşacaklarını da kaydetti.

Trump'un oyların manipülasyonu ile ima ettiği, mektup yolu ile yapılacak seçimler konusunda devam eden tartışmaya dayanıyor. Korona salgını nedeniyle bu sefer seçimlerde oyunu mektupla kullanacak olanların sayısında artış beklenirken, Başkan Trump mektupla oy kullanılmasına karşı çıkıyor. Geçen Perşembe günü de Amerikan Posta Hizmetleri'ne (USPS) oy pusulalarının bulunduğu zarfları vaktinde ulaştırması için gerekli bütçe ayrılması teklifini reddettiğini duyurmuştu. Demokratlar ise Trump'un bu hamlesini kendi aleylerine seçimleri etkilemek olarak niteliyor, nitekim Demokratlar korona pandemisi nedeniyle mümkün olduğunca çok seçmenin oyunu mektup ile kullanmasını salık veriyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 30 büyükşehirdeki en başarılı belediye başkanları anketi? İlk sırada sürpriz isim Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Nisa Bölükbaşı kimdir aslen nereli Nisa Bölükbaşı yaşı kaç
Çinli ilaç firmasının Kovid-19 aşısı yıl sonuna kadar piyasaya sunulmaya hazır olacak
İstanbul'da yakalanmışlardı! BAE’li casusları Muhammed Dahlan gönderdi
Üniversiteler ne zaman açılacak 2020 üniversite kayıt tarihleri
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan '21 Eylül'e hazırlanalım' çağrısı
Barış Pınarı bölgesinde 3 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
1. nakil sonuçları nereden öğrenilir TC ile nakil sonuç sorgulama
Okulların açılması tehlikeye girer! Ankara'da koronavirüs salgını ne durumda
Son dakika Merkez Bankası'ndan bankalarla ilgili yeni adım! Yarıya düşürdü
İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili AK PARTİ’den kritik toplantı! Gündemde önemli konular var
Yorumlar 3 yorum