BIST 1.880
DOLAR 13,67
EURO 15,47
ALTIN 776,83
HABER /  GÜNCEL

Meteoroloji'den 'dışarı çıkmayın' uyarısı!

Meteoroloji'den sıcak hava uyarısı! Yetkililer, vatandaşların işleri olmadıkça dışarı çıkmaması uyarısında bulundu.

Abone ol

Termometrenin ölçtüğü aktüel, fiziksel hava sıcaklığından farklı olarak insan vücudunun hissettiği sıcaklığın nem ile birlikte arttığı, sıcaklığın 42 dereceden fazla hissedildiği yerlerin sağlık açısından tehlikeli olduğu bildirildi. Yetkililer, vatandaşların işleri olmadıkça dışarı çıkmaması uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, internet sitesinden yapılan açıklamada hissedilen sıcaklığın, termometrenin ölçtüğü aktüel fiziksek hava sıcaklığından farklı olarak, insan vücudunun hissettiği, algıladığı sıcaklık olduğu, bu sıcaklığın, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgar ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için subjektif bir kavram olduğu belirtildi. Sıcaklığı algılamanın ve hissetmenin kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinin belirtildiği açıklama şöyle devam edildi:

"Sıcak havalarda hava sıcaklığını daha da sıcak hissetmemizde yaptığımız etkinliklerin seviyesi, giysilerin ısı direnci, ortalama radyant sıcaklık, bağıl hava hızı ve çevre ile havanın su buhar basıncı etkilidir. Herkesin sıcaklığı farklı hissediyor olması bu kavramın bilimsel olarak ele alınmasına ve kullanılmasına engel değildir. Bu bilgi insan sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle diğer tüm bilimsel çalışmalarda olduğu gibi bu çalışmada da kıstaslar uç değerlere göre değil ortalama değerlere göre belirlenmiştir. Konuya bu açıdan bakıldığında insan fizyolojisi yanında psikolojik etkenler nedeni ile kişiden kişiye değişen farklı hissetmeleri bilimsel olarak karşılayacak ortalama değerlerin kullanılmasında toplumsal fayda olduğu kuşkusuzdur. Hissedilen sıcaklık, vücudun dış ortam sıcaklığı ile kendi sıcaklığı arasındaki farkı gidermek için girişeceği çabanın bir nevi ölçüsü olduğundan herkes tarafından farklı hissedileceği unutulmamalıdır. Yaygın olarak kullanılan 'gölgede sıcaklık' tanımı, dış ortam şartlarından (direkt güneş ışığı, rüzgar, yağış vb.) arındırılmış bir ortamda ölçülen sıcaklık değeridir. Meteorolojik amaçlı sıcaklık ölçümleri bu şekilde yapılmaktadır. Hissedilen sıcaklık değeri hesaplanırken hem nem değerinin hem de sıcaklık değerinin kullanılması gerekmektedir. Bu iki değerden birisi bulunmadığında hissedilen sıcaklık hesaplanamaz. Sıcaklığın 27 derece veya nemin yüzde 40'ın altında olduğu durumlarda hissedilen sıcaklık değeri hesaplanmaz. Ancak sıcaklığın 35 derecenin üzerine çıktığı nemin ise yüzde 50'lileri bulduğu yerlerde hissedilen sıcaklık 45 derecenin üzerine çıkar."

Meteorolojinin verilerine göre sıcaklık değerlerinin etkisi şöyle:

"27 - 32 derece arasında fiziksel etkinliğe ve etkilenme süresine bağlı olarak oluşan termal stresten dolayı halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde bir çok rahatsızlık meydana gelebilir. 33 - 41 derece çok sıcak fiziksel etkinliğe ve etkilenme süresine bağlı olarak kuvvetli termal stres ile birlikte ısı çarpması ısı krampları ve ısı yorgunlukları oluşabilir. 42 - 54 derece tehlikeli sıcak güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği meydana gelebilir. 55 tehlikeli sıcak ısı veya güneş çarpması tehlikesi oluşur. Termal şok an meselesidir."

Bu verilere bakıldığında Adana'da bugün beklenen gölgede hava sıcaklığı 36 dereceyken nemin yüzde 66 olması hissedilen sıcaklığın 51 dereceye kadar çıkmasına neden oluyor. Meteorolojinin verilerine göre hissedilen sıcaklığın bu kadar fazla olması tehlikeli sıcaklık olarak değerlendiriliyor. Bu sıcaklıkta vatandaşlarda derece tehlikeli sıcak güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği meydana gelebilir. Bu nedenle yetkililer vatandaşların işleri olmadıkça dışarı çıkmaması uyarısında bulunuyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Kuzeydoğu kesimlerin parçalı, yer yer çok bulutlu, ilk saatler ile öğle saatlerinden sonra Samsun çevreleri, öğle saatlerinden itibaren Ardahan ile zamanla Erzurum'un kuzey kesimleri ile Kars çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da batı ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Hatay çevrelerinde batı ve güneybatıdan yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, kıyı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, ilk saatler ile öğle saatlerinden sonra Samsun çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanask yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Genellikle az bulutlu ve açık, kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Ardahan ile zamanla Erzurum'un kuzey kesimleri ile Kars çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Açık geçeceği tahmin ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ortalığı kana bulayacaklardı
Ortalığı kana bulayacaklardı
F.Bahçe’den transfer yalanlaması
F.Bahçe’den transfer yalanlaması
Kandil'den Erbakan'la ilgili bomba ifşaat
Kandil'den Erbakan'la ilgili bomba ifşaat
Fransız ekonomisi: Bit pazarı sinek avlıyor
Fransız ekonomisi: Bit pazarı sinek avlıyor
Okçuluk milli takımı kampta
Okçuluk milli takımı kampta
Mısır: Protestoculara yoğun müdahale
Mısır: Protestoculara yoğun müdahale
Aynı işyerine 4 ayda 2 defa girdiler
Aynı işyerine 4 ayda 2 defa girdiler
NATO Mısır için yorum yapmadı
NATO Mısır için yorum yapmadı
Minibüste ayakta yolcuya önlem
Minibüste ayakta yolcuya önlem
Mısırlılara sokaklara dökülün çağrısı
Mısırlılara sokaklara dökülün çağrısı