BIST 2.011
DOLAR 13,47
EURO 15,27
ALTIN 793,59
HABER /  GÜNCEL

Kandil'den Erbakan'la ilgili bomba ifşaat

Erbakan, PKK'ya üç mektup yollamış. Korkuyormuş ama yine de ateşe elini sokmuş. İfşaatlar PKK'nın tepe isminden geldi.

Abone ol

İNTERNET HABER  - PKK'nın tepe ismi Cemil Bayık, bomba ifşaatlar yaptı. Bayık'ın açıklamasına göre Erbakan PKK'ya üç mektup yollamış.

Milliyet'ten Mithat Sancar'a konuşan Cemil Bayık, geçmişte yaşanan PKK ile pazarlık süreçlerini ifşa etti. Bunlardan çarpıcı olanı 28 Şubat süreci ile çöpe giden bir girişim. Girişimi yapan da Erbakan.

ERBAKAN KORKUYORDU AMA...

İşte Cemil Bayık'ın anlattıkları;


KRİTİK TARİH 1 EYLÜL

Barış sürecinde son durum ne? Bayık şöyle aktarıyor;

İmralı’daki görüşmelerde devlet heyetine bir mektup verildi. Mektup bize de iletildi. Bu mektupta sekiz komisyon öneriliyor. Parlamento açılır açılmaz, bu komisyonların kurulması ve çalışmaya başlaması isteniyor. Eğer bu olursa, ikinci aşama işlemeye devam eder ve sonunda üçüncü aşamaya geliriz. Bunun da 1 Eylül’e kadar yapılması lazım.

Bunlar yapılmadığı takdirde, süreçte ciddi sıkıntılar yaşanır, tıkanma ihtimali ortaya çıkar. Tıkanma derken, sürecin durabileceğini kast ediyorum.

Bundan önce iki kere geri çekilme kararı aldık. İlki, Erbakan iktidara geldiğinde, yani 1996’da oldu. Erbakan, Kürt meselesi çözülmeden Türkiye’nin ilerleyemeyeceğini ve çok önemli sorunlarla karşılaşacağını çok iyi görmüş ve kavramıştı.

Bu meselenin mutlaka çözülmesi gerektiğine inanıyordu. Ama bir yandan da korkuyordu. Çünkü o güne kadar kim Kürt sorununu çözmek istediyse, bunu hayatıyla ödemişti. Erbakan, mutlaka bir şeyler yapmak istiyordu.

SURİYE ARACILIĞIYLA 3 MEKTUP YOLLADI

Erbakan, Suriye devleti üzerinden üç tane mektup gönderdi. Biz de, aynı şekilde Suriye devleti üzerinden Erbakan’a cevaben mektup gönderdik. Bu girişimi çeşitli güçler fark ettiler ve engellemek için harekete geçtiler.

O BOMBANIN ASIL NEDENİ BUYDU

1996’da 6 Mayıs’ta Şam’da Öcalan’ı imha etmek için patlatılan o büyük bombanın esas nedeni buydu. Süreci sabote etmek, savaşı daha da derinleştirmek, amaç buydu.

Amacımız, Kürt sorununun demokratik siyasal yöntemle çözülmesidir. Bu süreci de bu çerçevede değerlendiriyoruz. Sürecin ilerlemesi ve başarılı olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ama bu sadece bize bağlı değil. Hükümetin de aynı anlayışla hareket etmesi lazım.

28 ŞUBAT'TA BU YÜZDEN OLDU

Cemil Bayık, "28 Şubat’ın bir nedeni de bu muydu?" sorusuna çarpıcı bir yanıt veriyor ve şöyle diyor;

- Elbette, bir nedeni değil, esas nedeni buydu. Burada birçok güç var. Bizim mücadelemiz üzerinden siyaset yapan, bundan çıkar elde etmek isteyen birçok güç var. Bunlar önlemek istediler çözüm girişimini.

O zaman şunu tartıştık. Madem Erbakan sorunu çözmek istiyor, bu çok önemli. O zaman, silahlı güçlerimizi Türkiye sınırlarının dışına çıkarmayı çok ciddi olarak tartıştık. Böylece Erbakan’ın eli güçlenebilir, daha cesur adımlar atabilir, diye düşündük. Ama ne uluslararası alanda çözümden yana güçler vardı, ne de Türkiye toplumunda. Bu şartlarda bizim tek yanlı bir şekilde mesafe almamız mümkün görünmedi bize. Geri çekilme kararını bu nedenle uygulayamadık.

ÖNCEKİ HABERLER
Fransız ekonomisi: Bit pazarı sinek avlıyor
Fransız ekonomisi: Bit pazarı sinek avlıyor
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Mısır ekranlarında korkunç iftiralar
Mısır ekranlarında korkunç iftiralar
Mısır: Protestoculara yoğun müdahale
Mısır: Protestoculara yoğun müdahale
Aynı işyerine 4 ayda 2 defa girdiler
Aynı işyerine 4 ayda 2 defa girdiler
Minibüste ayakta yolcuya önlem
Minibüste ayakta yolcuya önlem
Mısırlılara sokaklara dökülün çağrısı
Mısırlılara sokaklara dökülün çağrısı
Bu gerileme sevindirdi
Bu gerileme sevindirdi
3 kişi öldürdükten sonra intihar etti
3 kişi öldürdükten sonra intihar etti
Mısır'da tren seferleri durdu!
Mısır'da tren seferleri durdu!